Gündem

Muharrem İnce'den Merkez Bankası'nın faiz kararına tepki: Bağımsızlık fonksiyonunun rafa kaldırıldığını göstermiş oldu

Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin aksine politika faizini sabit tuttu

24 Temmuz 2018 20:31

24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Merkez Bankası'nın politika faizini sabit tutması kararını eleştirdi. Berat Albayrak'ın, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmasından sonra Merkez Bankası'nın ilk toplantısında faiz arttırmadığını ifade eden İnce, "Bu karar bankanın bağımsızlık fonksiyonunun rafa kaldırıldığını da göstermiş oldu" dedi.

Merkez Bankası'nın politika faizi kararını eleştiren Muharrem İnce'nin sosyal medya hesabı Twitter'da yaptığı açıklama şöyle: 

"Merkez Bankası, seçimden ve yeni damat bakanın atanmasından sonraki ilk toplantısında faizi arttırmadı, aslında artıramadı. Bu karar bankanın bağımsızlık fonksiyonunun rafa kaldırıldığını da göstermiş oldu.

Enflasyon artıyorsa, faizlerin de artacağını bunların dışında bilmeyen mi var? Faizi artırmadık şovu yapabilmek için, döviz kurları fırlıyor ve vatandaşın ve şirketlerin canı yanıyor, milli gelirimiz azalıyor.

Merkez Bankası, döviz artışını tutabilmek için son 3 ayda 10 milyar doların üzerinde satış yaptı, ama kurları tutabilmek mümkün değil.

​Enflasyonu ve faizi kontrol edip, kurları dengelemek, günlük manipülasyonlarla, yalanlarla değil, iyi yönetimle olur. Türkiye maalesef kötü yönetimin ağır maliyetlerini ödemeye devam edecek."