Gündem

Milli Savunma Bakanlığı'dan Pentagon'a S-400 tepkisi: Türkiye'nin NATO taahhütlerine aykırı hareket ettiğini iddia etmek tutarlı değildir

24 Ekim 2020 17:07

Milli Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Yarbay Şebnem Aktop, "S-400 sistemi müstakil olarak ve hiçbir NATO Komuta Kontrol sistemine entegre edilmeden kullanılacaktır. Türkiye’nin NATO taahhütlerine aykırı hareket ettiğini iddia etmek tutarlı değildir" dedi.

Bakanlığın Basın Sözcüsü Yarbay Aktop, S-400 sistemine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aktop, tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Sisteminin hazırlıkları kapsamında doğal sürecin bir parçası olarak deneme ve sistem kontrollerinin yapıldığını belirtti.

Şebnem Aktop, "NATO müttefiklerinin kullanmakta olduğu S-300’ler gibi S-400 sistemi de müstakil olarak ve hiçbir NATO Komuta Kontrol sistemine entegre edilmeden kullanılacaktır. Geniş bir coğrafyada farklı risk ve tehditlere karşı salgına rağmen kesintisiz şekilde mücadele ederken, ittifak içerisindeki sorumluluklarını harfiyen yerine getiren Türkiye’nin NATO taahhütlerine aykırı hareket ettiğini iddia etmek tutarlı değildir. Dost ve müttefiklerimizden beklentimiz, ilişkilerin bozulacağı gibi söylemler yerine, S-400 sistemi ile ilgili bugüne kadar getirdiğimiz alternatif çözümler ile varsa ilave alınabilecek makul teknik tedbirlerin görüşülmesine odaklanılmasıdır. Türkiye’nin amacı kimseyi üzmek değil, halkının güvenliğini sağlamaktır" ifadesine yer verdi.

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin 16 Ekim'de yaptığı S-400 testini kınamıştı.

TIKLAYIN - Pentagon'dan S-400 testi için Türkiye'ye kınama