Dünya

Moskova'dan Türkiye'ye 'Azov' tepkisi: Anlaşma ihlal edildi, Ankara NATO baskısıyla karar verdi

09 Temmuz 2023 07:22

T24 Dış Haberler

Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'nin Türkiye'den ülkesine Azov komutanlarıyla dönmesine izin vermesine tepki gösterdi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna'ya dönen 5 Azov Taburu komutanının yapılan esir takası antlaşmasında savaş bitene kadar Türkiye'de kalmasının kararlaştırıldığını hatırlattı. 

Peskov, iadelerle Türkiye'nin esir takası anlaşmalarını reddettiğini ve ayrıca Azov Taburu komutanlarının Zelenski ile Ukrayna'ya döneceğine dair Rusya'yı bilgilendirmediğini söyledi. 

Rus devlet haber ajansı RIA'ya konuşan Peskov, "Kimse bize bu konuda haber vermedi. Bu elebaşlarının çatışmalar bitene kadar Türkiye'de kalması gerekiyordu" dedi

Peskov, Türkiye'nin "NATO'nun baskısı sonucunda" Azov Tabur komutanlarının Ukrayna'ya dönmesine izin verdiğini iddia etti.

Pazar günü İstanbul'dan ülkesine dönerken Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'den eve dönüyoruz ve kahramanlarımızı da eve getiriyoruz" yazdı. 

Ukrayna lideri, anlaşma kapsamında Türkiye'de bulunan Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha'nın kendisiyle birlikte uçağa bindiği anların görüntülerini paylaştı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin en kanlı sayfalarından birine sahne olan Mariupol şehrinde direnen Azov Taburu, sonunda Rusya'ya teslim olmuştu.

21 Eylül'de, Türkiye'nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna, 200 savaş esirini takas etti. Zelenski, anlaşmanın ardından 5 Azov Taburu komutanının savaş sonuna kadar Türkiye'de kalacağını duyurmuştu:

 “Recep Tayyip Erdoğan’la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan beş Azov komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Halkımızı özgürleştirme hususunda liderlik eden rolü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a samimi teşekkürlerimi sunuyorum” .

Azov Taburu, 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı topyekun işgal girişimini başlatmasından önce de Neo-Nazi görüşlere sahip olmakla suçlanıyordu. "Ukrayna'daki neo-nazi varlığı" iddiaları, Rusya'nın işgale gösterdiği ana gerekçelerden biriydi.