Yaşam

Mimarı izin vermedi, yargı Atakule'nin ruhsatını iptal etti

"Hukuksuz bir şekilde inşa edilen ve inşaatı tamamlanan Atakule'nin yeni çarşısı hukuksuzdur"

30 Aralık 2019 21:35

Ankara'nın simge mekânlarından Atakule'nin kule kısmı hariç yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule'nin mimarı Ragıp Buluç açtığı davayı kazandı. Ankara 6'ıncı İdare Mahkemesi 18 Aralık tarihinde verdiği kararla, projede yapılan değişikliklerde mimarın izninin olması gerektiğini hatırlatarak Atakule AVM'nin ruhsatının iptal edilmesine karar verdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Mimarın izni olmadan eseri olan yapıya müdahale edilmemesi ve mimarının mutlak onayının aranması gerektiğinin altını çizerek, yargının Atakule kararı bu açıdan çok değerlidir, meslektaşımız Ragıp Buluç'un kararlı mücadelesini yanındayız" dedi.

Atakule'nin uluslararası ödüle layık görülmüş çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Candan, "Atakule'nin yanındaki çarşı yapısının yıkılması ve yerine yeni bir yapı yapılması kabul edilemez bir durumdur. Eserin sahibi olan mimar yapının özgünlüğünü bozacağı için bunu istemediğini izin vermeyeceğini defalarca kez ifade etmiş ve yargı yoluna başvurmuştu. Yargının iptal kararı ile mimarından izin almadan böyle bir yıkım yapılmasının ve yerine yeni bir yapı yapılmasının yasaya aykırı olduğu bir kez daha yargı tarafından ifade edilmiştir. Bu karar tüm mimarların telif hakkı konusunda önemli ve örnek bir karardır. Hukuksuz bir şekilde inşa edilen ve inşaatı tamamlanan Atakule'nin yeni çarşısı hukuksuzdur. İlgili idarelerin gerekli işlemleri yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'ndan açıklama:

Haber hakkında Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde: 

"Şirketimiz tarafından yapılan 26.12.2019 tarihli özel durum açıklamasında da belirtildiği üzere; şirketimizin taraf olmayıp, davalı yanında müdahil olarak yer aldığı davada Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından verilen ve son günlerde gerek basın organlarında gerekse sosyal medyada kasıtlı biçimde çarpıtılan iptal kararı, Atakule Alışveriş Merkezi’nin alçak kütlesinin yeniden inşa edilmesi işlemine ait tadilat ruhsatına ilişkindir. Şirketimiz tarafından daha önce kamuoyuna duyurulduğu üzere, tadilat ruhsatına konu inşaat işlemleri 2018 yılında tamamlanmış olup, Atakule Alışveriş Merkezi’nin yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) 23.10.2018 tarihinde düzenlenmiştir. Bu itibarla, iptal edilen ruhsat, yaklaşık bir buçuk yıl önce amacını ifa etmiş olup, iptal kararının şirketimizin veya Atakule Alışveriş Merkezi’nin faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Basında ve sosyal medyada yer alan, aksi yönde ve şirketimiz aleyhine algı oluşturma aracına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve ilgililer aleyhine yasal yollara başvurulacağını bilgilerinize sunarız."