Gündem

Mimar Sinan Üniversitesi'nde Oya Yetişkin hatırasına ağaç dikildi, portresi asıldı

Dört kardeş Fatih'teki evlerinde intihar etmişti

13 Kasım 2019 16:20

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) öğrencileri ile Eğitim Sen üyeleri, Fatih'te kardeşleri ile birlikte intihar eden, üniversitede model olarak çalışan Oya Yetişkin için anma töreni düzenledi.

MSGSÜ'nün Fındıklı Kampüsü'nde düzenlenen etkinlikte Oya Yetişkin'in hatırası için fidan dikildi.

Anmada Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi Beyzade Sayın bir konuşma yaptı. Ekonomik kriz sebebiyle intihar vakalarında önemli bir artış yaşandığını belirten Sayın, "Temel sebebi güvencesiz çalışma, iş koşullarının zorluğu ve yoksulluktur" dedi. Bu yoksulluğun bir sonucu olarak Oya Yetişkin ve kardeşlerinin intihara sürüklendiğini ifade eden Sayın, "Antalya'da aynı dramı tekrar iki çocuklu bir ailede yaşadık. Bu koşulları var eden düzene karşı durmak hepimizin sorumluluğudur" dedi. 

Fakülteye ayrıca Yetişkin'in portresi asılarak altına "Sanat eğitimine değerli katkıları olan sevgili çalışanımız Oya Yetişkin'i rahmetle anıyor, tüm sevenlerine sabır diliyoruz" yazıldı. 

Ne olmuştu?

İstanbul’un Fatih ilçesinde 6 Kasım'da Cüneyt (48), Oya (54), Yaşar (56) ve Kamuran Yetişkin (60) kardeşler, kapısına "Dikkat siyanür var" yazılı not astıkları evlerinde ölü bulundu. Dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanür içerek intihar ettikleri ortaya çıktı. Anne-babalarının ölümünün ardından yüklü miktarda borç kaldığı öğrenilen kardeşlerin, bu nedenle bir süredir ekonomik sıkıntı yaşadıkları öne sürüldü.

Öte yandan Oya Yetişkin hakkında 21 icra dosyası bulunduğu ve birçok noterliğin Yetişkin'in maaşına el konulması için talimat gönderdiği ortaya çıktı.