Gündem

Millî Savunma Bakanı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir gram kimyasal gaz yok

"Bu alçaklara karşı sadece sahada değil, bilgi savaşları çerçevesinde de mücadelemiz yoğun şekilde devam ediyor"

20 Ekim 2019 15:51

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de mezun olduğu lisenin bir programına katıldı. Programda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal gaz olmadığını söyleyerek sosyal medyada dolaşan iddialara tepki gösterdi.

Akar, "Utanmaz ahlaksız alçaklar 'TSK, Tel Abyad'da çocuklara şunu yaptı', 'TSK, Resulayn'da kadınlara şunu yaptı' diye fotoğraf koyuyorlar, o fotoğrafların biri Vietnam'dan biri Afganistan'dan çıktı. İşte bu alçaklara karşı sadece sahada değil, bilgi savaşları çerçevesinde de mücadelemiz yoğun şekilde devam ediyor” dedi.

Akar, “Sivillere zarar verilmesi gibi bir konunun asla söz konusu olmayacağını belirten Akar, "Operasyon sahasında sivillere, dini yapılara, çevreye, kültürel, tarihi yapılara zarar vermemiz mümkün değil. Harekât sonrasında bir Rakka'nın, Musul'un, Doğu Guta'nın fotoğraflarına bakın bir de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği harekât sonrası Afrin'e bakın, Resulayn'a, Tel Abyad'a bakın" diye konuştu.

Bu konuda TSK’nin övünülecek bir yeteneğe, bilgi birikimine, performansa sahip olduğunu belirten Akar, "Bizim tek hedefimiz teröristtir. Yalan, alçakça haberlerle kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların yayımlandığına dikkati çeken Akar, "Yalan haberlerle kimyasaldan bahsediyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir gram kimyasal silah yok. Ne bunun atma vasıtası ne mühimmatı var. Envanterimizde yok." ifadelerini kullandı.