Gündem

Milli Piyango İdaresi: Çekilişler şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmekte

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, şans oyunlarına ait çekilişlerin 'şeffaf ve güvenilir' bir şekilde gerçekleştirildiğini bildirdi

03 Ocak 2019 16:50

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, şans oyunlarına ait çekilişlerin \'şeffaf ve güvenilir\' bir şekilde gerçekleştirildiğini bildirdi.
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde \"Sayıştay’dan şok rapor: Milli Piyango çekilişleri güvenli değil\" başlığıyla haberler yayımlandığı hatırlatıldı. Açıklamada,düzenlenen piyango ve sayısal oyunların çekilişlerinin, şans oyunları sektörüne özgü çekiliş donanımları kullanılmak suretiyle gerçekleştirildiğini bildirildi. Şans oyuna ait çekilişlerin vatandaşlara ve medya kuruluşlarına açık olarak,  çekiliş  heyeti tarafından ve noter gözetiminde yapıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

\"Ayrıca, çekilişlerin tamamı \'www.millipiyango.gov.tr\' adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır. Canlı yayını izleyemeyen vatandaşlarımızın ise arşiv kayıtlarından çekilişlerimizi her zaman izleyebilme imkânı bulunmaktadır. Dolayısıyla, şans oyunlarına ait çekilişler şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İdaremizin 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporunda, haber başlığında yer verilen şekilde \'Milli Piyango çekilişleri güvenli/güvenilir değil\' şeklinde herhangi bir tespite yer verilmemiş, çekilişlerin şeffaf ve güvenilir olmadığı yönünde herhangi bir eleştiri yapılmamış ve çekilişler konusunda İdaremiz kusurlu bulunmamıştır. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün faaliyetleri İdare Müfettişleri, Sayıştay ve TBMM KİT Komisyonu tarafından her yıl periyodik olarak denetlenmekte olup, bir tek çekilişte bile usulsüzlük tespit edilmemiştir. Milli Piyango İdaresi, halkımızın güveninden aldığı güçle ve bayilerinin fedakâr çalışmalarıyla, Türkiye’nin tanıtımına, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna, Olimpiyat oyunlarına, Savunma Sanayine, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna kaynak aktararak ülkemizin kalkınmasına önemli katkı sağlamaktadır. Zaman zaman idaremiz hakkında gündeme getirilen bu gibi asılsız iddialar İdaremizin kamuya aktardığı kaynakların azalmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda, basın ve yayın kuruluşlarından İdaremiz ile ilgili yapacakları haberlerde daha hassas ve sorumlu davranmaları beklenilmektedir.\"

 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir