Dünya

Mick Jagger'dan dünya liderlerine: Bütün bu kutuplaşmanın, kabalığın ve yalanın bizi götüreceği yerden korkuyorum

08 Eylül 2019 14:34

Rolling Stones yıldızı Mick Jagger, Venedik Film Festivali'ne katıldı. İklim krizi ve küresel siyaset hakkında değerlendirmeler yapan Jagger, ABD Başkanı Donald Trump ve Britanya Başbakanı Boris Johnson'ı vatandaşları kutuplaştırmakla suçladı. 

The Hollywood Reporter'ın aktardığına göre Jagger, festivale 'Burnt Orange Heresy' filminin prömiyeri için katıldı. İklim krizi hakkında konuşan Jagger  "Zor bir durumdayız özellikle bu zamana kadar yeterli olan çevresel politikaların şu anki hükümet tarafından geri çekildiği ABD'de. ABD çevresel konularda dünya lideri olması gerekirken diğer yöne gitmeyi tercih etti" dedi. 

Jagger'ın iklim krizine ilişkin yorumları, bir grup genç iklim aktivistinin festivalin yapıldığı bölgede toplanıp  kırmızı halı üzerine "Çocuklarınızı dinleyin" ve "Kırmızı halıyı yeşil yapın" yazmasının ardından geldi. 

İklim aktivistlerinin eylemini değerlendiren Jagger "İnsanların neyi protesto etmek istedikleri hakkında bu kadar güçlü hisleri olmasıyla gurur duyuyorum. Kesinlikle arkalarındayım. Yaptıkları sayesinde gezegene yarar sağlayacaklar" dedi ve dünya liderlerini suçladı. 

Jagger, Trump, Johnson ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun ülkelerini birleştirmek yerine böldüğünü söyledi ve ekledi: "Birçok ülkede durumlar böyle fakat özellikle ABD'de. Bütün bu kutuplaşmanın, kabalığın ve yalanın bizi götüreceği yerden korkuyorum"