Gündem

"MHP, nafaka ödemesinin en fazla 5 yıl ile sınırlandırılmasını istiyor"

"Mahkemenin gayrimeşru ilişkiyi belirlemesi gerekiyor ancak bu pek mümkün olmuyor; süre koymak çözüm olabilir"

17 Ağustos 2019 07:10

AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yargı paketinin bir ayağını nafakayla ilgili yasal değişiklik oluşturuyor. MHP’nin de bu konuda bir düzenleme istediği biliniyor. Kulislere göre, MHP, nafaka alan kadın ve erkeğin mali durumunda değişiklik olmaması, yeniden evlenmeme gibi durumlarda nafaka ödemesinin en fazla 5 yıl ile sınırlandırılmasını istiyor.

Adalet Bakanlığı’nda yapılan çalışmalarda ise kısa süreli evliliklerde en az iki yıl, uzun süreli evliliklerde ise nafakanın evlilik süresine göre belirlenmesi üzerinde yoğunlaşılıyor. 

TIKLAYIN - 10 günde 10 bin kadından imza: Nafaka hakkına dokunma!

AKP ve MHP’nin, üzerinde uzlaşma sağlanması durumunda yeni yasama yılında TBMM gündemine getirmeyi planladığı yasa önerisiyle Türk Medeni Yasası’nın “boşanmada tazminat ve nafaka” başlıklı 174, “yoksulluk nafakası” başlıklı 175 ve “tazminat ve nafakanın ödenme biçimi” başlıklı 176. maddelerinde değişiklik yapılacak. 

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre AKP içinde yapılan değerlendirmelerde, “Yeniden evlenme durumunda nafaka kesileceği için nafaka alan taraf yeniden evlenmek yerine evlilik dışı ilişki yaşamayı tercih ediyor. Nafakayı daha çok erkekler ödüyor. Evlilik dışı yaşamalar nedeniyle nafaka ödeyen erkek ‘Bu ilişkiyi ben finanse ediyorum’ durumuna düşüyor, bu da mağduriyet yaratıyor. Bunun tespiti için dava açılması, mahkemenin de gayrimeşru ilişkiyi belirlemesi gerekiyor. Mahkemelerden tespit yapılamadığı için ret kararları çıkabiliyor. Nafakaya bir süre konması durumunda sorunların çözümü mümkün olabilir” görüşü dile getiriliyor.