Politika

Mehmet Metiner'den Mehmet Uçum tepkisi: Söylediklerini kabule değer bulmuyorum; AK Parti bu değil

26 Mayıs 2022 20:05

Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, "Ben solcu bir adamım. Atatürk benim kırmızı çizgimdir. Yeni anayasa da laiklik ve Atatürk üzerine kurulacak" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum hakkında; "Söylediklerini de üslubunu da kabule değer bulmuyorum. AK Parti bu değil." dedi.

Ekonomik kriz derinleşip seçim tartışmaları giderek hız kazanırken iktidar içindeki kavga da giderek büyüyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, geçen hafta TV100'de Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlamış ve kendisinin dünya görüşünü, "Ben yurtsever sol demokrat bir adamım, Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir, Türkiye benim kırmızı çizgimdir, Cumhuriyetin birikimleri benim vazgeçilmezimdir. Yeni anayasa çalışması bu birikim üzerine kurulacak. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk üzerine kurulacak" sözleriyle tanımlamıştı.

TIKLAYIN |  AKP'li Şamil Tayyar'dan Erdoğan'ın Başdanışmanı Mehmet Uçum'a: Bu ne şımarıklık

Şamil Tayyar: Nasıl bir şımarıklık?

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, Uçum'a tepki göstererek; "AK Parti’nin bir lideri var. Karar organı MKYK var. Bir parlamento var. AK Parti’nin parlamentoda bir grubu var. Sanki hepsinin üzerinde, tek karar vericiymiş gibi hüküm cümlesi kuruyor. Bu nasıl bir özgüven? Nasıl bir şımarıklık?" ifadelerine yer vermişti.

Metiner: AK Parti bu değil

Uçum'un ifadelerine bir tepki de eski AKP milletvekili Mehmet Metiner'den geldi. Metiner; "Uçum’un söylediklerini de üslubunu da kabule değer bulmuyorum. AK Parti bu değil. Reis’e ölümüne bağlı olanların anlayışı da tarzı da bu değil. Reis bilsin ki rahatsızlık had safhada." dedi.