Gündem

Mehmet Aslan'a "Cumhurbaşkanına hakaret"ten beraat: "Hakaret değil beddua"

28 Kasım 2019 14:02

Reina saldırısı sonrasında sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı bir paylaşım nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan yargılanan oyuncu ve İyi Parti'li Mehmet Aslan beraat etti. Mahkeme, hakaret içerikli paylaşımların Cumhurbaşkanına değil, teröristlere yönelik olduğunu, Cumhurbaşkanına yönelik paylaşımın ise incitici olduğu ancak yakınma ve beddua kapsamında kaldığını belirtti.

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mehmet Aslan ile şikâyetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen avukatı katıldı. 

Sanık Mehmet Aslan savunmasında, "Suçlamayı kabul etmiyorum. Tanık anlatımlarıyla benim yapmadığım anlaşılmıştır. Beraatime karar verilsin" dedi. Sanık avukatı Harika Kocacık da "İddianame eksik araştırmayla düzenlenmiştir. Sanığın isnat edilen suçları işlediğine ilişkin bir delil yoktur. Söz konusu ifadeler Yargıtay, AİHM kararlarıyla ifade özgürlüğü mahiyetindedir" dedi. Şikâyetçi Cumhurbaşkanı avukatı ise "Sanıktan şikayetçiyiz" diye konuştu.

"Ağır eleştiri, yakınma ve beddua kapsamında"

Mahkeme, her ne kadar Cumhurbaşkanına alenen hakaret suçunu işlediğinden bahisle yargılama yapılmışsa da "hakaret içerikli paylaşımların, Cumhurbaşkanına yönelik olmadığı, teröristlere yönelik olduğu, cumhurbaşkanına yönelik paylaşımın ise incitici olmakla beraber ağır eleştiri, yakınma ve beddua kapsamında kaldığı" anlaşıldığı belirtilerek beraatine karar verildi.

Ne olmuştu?

Mehmet Aslan'ın, 1 Ocak 2017'de Twitter üzerinden paylaşım yaptığı, daha sonra bu mesajı sildiği öne sürülüyordu. Bu paylaşım nedeniyle gözaltına alınan Mehmet Aslan'ın polis ifadesinde, bir eğlence mekanına girdiğinde telefonunu şoförüne bıraktığını, söz konusu tweet'i şoförünün yazdığını, daha sonra da sildiğini savunmuştu. Aslan ayrıca "Devleti ve yönetenlere yönelik hakaret içeren paylaşımın yoktur. Böyle bir paylaşımda bulunmam akıl ve mantığa aykırı bir harekettir" diyerek suçlamaları reddetmişti. 17 Ocak'ta savcılığa çıkarılan Aslan, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

"Tweetleri ben atmadım" demişti

Sanık Mehmet Aslan önceki duruşmada verdiği ifadesinde de, "Bu tweetleri ben atmadım. Savunmam değerlendirilmeden hakkımda dava açılmıştır. Ayrıca tweeti atan kişi de kabul etmiştir. Benim attığıma dair delil yoktur. Biz bir yere gittiğimizde orada bulunan şoföre veya asistana telefonumuzu veririz. Bu olağan bir şeydir. Ayrıca atılan tweet eleştireldir. Siyasi kişiler de eleştirilebilir" demişti.