Gündem

MEB: Okullarda, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı uygulanmadı, can ve mal kayıplarından yönetimler sorumlu tutulacak

Okullarda inceleme yapan MEB yetkilileri, eksikliklerin ölümcül kazalara yol açabileceği uyarısında bulundu

27 Ağustos 2019 14:34

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre yetkililer, okulların büyük bölümünün acil toplanma alanının olmadığını bildirdi. Okul bahçelerinde tehlike oluşturabilecek engeller olduğunu belirten yetkililer, bazı okulların yangın ihbar ve uyarı sistemlerinin çalışmadığını kaydetti.

Çatılar sağlamlaştırılmadı

Okullardaki eksiklikler bunlarla da sınırlı kalmadı. Okul pencerelerinin standartlara uygun hale getirilmediği, elektrik tesisatlarının yeterli ölçüde izole edilmediği açıklandı. Bazı okul çatılarındaki saç ve kiremitlerinin rüzgârdan etkilenmeyecek şekilde sağlamlaştırılmadığı da okullardaki eksiklikler arasında sıralandı.

Veli-Der: Tespitler yeni değil

MEB’in güvenlik meselesine ilişkin okulları uyarmasının olumlu olduğunu söyleyen Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Genel Başkanı İlknur Kaya Bahadır, güvenlik konusunun bütün olarak ele alınması gerektiğini kaydetti. Bakanlığın, tüm personelin yanı sıra ailelerin ve eğitimcilerin de içinde olduğu bir bilinçlendirme çalışması yapması gerektiğini ifade eden Bahadır, “Konunun okuldaki servislerin güvenliğinden çocukların ihmâl ve istismardan korunmasına kadar geniş bir çerçevede ele alınması gerekiyor” diye konuştu. Bahadır, MEB’in sorumluluğundaki yurtlarda ve yatılı okulların yurt bölümlerinde de güvenlik önlemlerinin alınmasının önemli olduğunu söyledi.

Bahadır, MEB’in okullara gönderdiği ödeneğin yetersiz olduğunu vurguladı. Birçok okulun veli bağışlarıyla eksiklerini giderdiğini anlatan Bahadır, özel okul tercihinde bulunacak velilere de uyarılarda bulunarak “Okulların güvenli olup olmadığına dikkat edilmeli. Okulların fiziki olarak temiz olarak görünmesinden, daha çok yangın merdiveni olup olmadığına, elektrik panolarının güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığına bakılmalı” diye konuştu.