Dünya

McDonald's hamburgerinden çıkarılarak tavana fırlatılan turşu, sanat galerisinde 10 bin Yeni Zelanda Doları'na satışa çıkarıldı

27 Temmuz 2022 12:58

T24 Dış Haberler

Yeni Zelanda'nın Auckland kentindeki bir sanat galerisinde McDonald's'tan alınmış bir hamburgerin içinden çıkarılacak tavana fırlatılmış bir turşu diliminin 10 bin Yeni Zelanda Doları'na satışa çıkarılması tartışma konusu oldu. 

"Turşu" isimli 'eser' Avustralyalı sanatçı Matthew Griffin'e ait. "Turşu", Michael Lett Galerisi'nde yer alan dört yeni eserden biri.

Bazı ziyaretçiler "Turşu"yu "dahiyane" diye nitelendirirken, bazıları ise tam aksi bir tepki vererek "aptalca" diye nitelendirdi.

Galeri, "Turşu"nun bilinçli olarak "provokatif" bir eser olduğunu belirtti ve görenlere "sanatın fiyatını sorgulatmasının" hedeflendiğini ifade etti.

10 bin Yeni Zelanda Doları vererek eseri alan kişinin, turşunun içinden çıkarıldığı çizburgeri de alabilmesi için 4.44 Yeni Zelanda Doları daha vermesi gerekecek. "Turşuyu" alan kişiye eseri "evde tekrar yaratabilmesi için" yönergeler de verilecek.