Dünya

MARS'TAN GELEN İLK SESLER KAYDEDİLDİ

Özge DÜZGÜNİSTANBUL, (DHA)- GEÇTİĞİMİZ hafta Mars'a inen NASA'nın InSight uzay aracı gezegendeki bilimsel verileri toplamak için harekete geçti ve kızıl gezegendeki rüzgarın sesini kaydetti

08 Aralık 2018 02:57

Özge DÜZGÜNİSTANBUL, (DHA)- GEÇTİĞİMİZ hafta Mars\'a inen NASA\'nın InSight uzay aracı gezegendeki bilimsel verileri toplamak için harekete geçti ve kızıl gezegendeki rüzgarın sesini kaydetti. Mars’ın sesini kaydeden uzay aracı InSight\'ın baş araştırmacısı Bruce Banerdt, Bu sesin yakalanması planlanmamış bir durum oldu. Ancak misyonumuzu adadığımız şeylerden biri Mars\'taki devinimi ölçmek ve bu görev doğal olarak ses dalgalarının neden olduğu hareketi de içeriyor dedi.

Rüzgarın sesi, InSight\'taki hava basıncı sensörü ve sismometre aracılığıyla kaydedildi. Hava basıncı sensörü, hava titreşimlerini doğrudan algıladığında, sismometre, Mars rüzgarının InSight\'ın güneş panellerinden üflediği titreşimleri kaydetti. Bilim insanlar rüzgarın hızının 15 ila 25 KMH arasında olduğunu tahmin ediyor.

InSight bilim ekibinin bir parçası olan Tom Pike, Uzay aracının  kenarlarındaki güneş panelleri rüzgarın basınç dalgalanmalarına tepki veriyor. InSight panelleri çanak görevini görüyor Mars rüzgarı panellere çarpıyor. Güneş panellerinden gelen iniş titreşimlerinin yönü rüzgarın yönü ile eşleşiyor açıklamasını yaptı.

Videodaki ses, insan kulağının duyması için iki oktav yükseltildi. Videoda Mars’tan gelen ilk rüzgar sesi duyulabiliyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
- Kaydedilen sesler ve NASA\'nın paylaşımı

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir