Gündem

Marmara Üniversitesi öğrencileri yemekhane zamlarına gelen yüzde 200 zam için imza kampanyası başlattı: Devletten alınan ödeneklerin yemekhane işletimine nasıl dağıtıldığı açıklansın

15 Ağustos 2023 14:12

Marmara Üniversitesi öğrencileri, yemekhane ücretlerine yapılan yüzde 200 oranında zamma tepki göstererek, imza kampanyası başlattı. Öğrenciler, üniversite yönetimine, “Devletten alınan ödeneklerin miktarı ve bu ödeneklerin yemekhane işletimine nasıl dağıtıldığı açıklansın. Yemekhane maliyetleri ve gelirleri şeffaf bir şekilde açıklansın. Fiyat artışının nedenleri ve alternatif çözüm önerileri paylaşılsın. Öğrencilerin görüşleri daha fazla dikkate alınsın. Yemekhane koşulları iyileştirilsin. Yapılan zamlar geri çekilsin” çağrısında bulundu.

Üniversite yönetimine daha adil bir fiyatlandırma yapılması için çağrıda bulunan öğrencilerin yazılı imza kampanya metni şu şekilde:

“Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak, üniversite yemekhanelerinde yapılan ani ve yüksek fiyat artışına karşı dayanışma içindeyiz. Öğrenci yaşamını olumsuz etkileyen bu gelişmeyi durdurmak ve daha adil bir fiyatlandırma için bir araya geliyoruz.

“Amacımız daha adil bir fiyatlandırma sağlanması”

Üniversite yemekhanelerinde yapılan yüksek fiyat artışının öğrencilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine inanıyoruz. Amacımız, üniversite yönetimine sesimizi duyurarak daha adil bir fiyatlandırma sağlanması, yemekhane menülerinin nitelikli hale getirilmesi ve öğrencilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesidir.

“Yemekhane fiyatlarının aniden ve yüksek oranda artması öğrencileri olumsuz etkiliyor”

Öğrencilerin maddi zorluklarla başa çıkması gereken bu dönemde, yemekhane fiyatlarının aniden ve yüksek oranda artması öğrencileri olumsuz etkiliyor. Eğitim kalitesine odaklanmalarını sağlamak adına öğrencilerin temel ihtiyaçlarının uygun fiyatlarla karşılanması gerektiğine inanıyoruz.

“Yemekhane maliyetleri ve gelirleri şeffaf bir şekilde açıklansın”

Bu kampanya ile üniversite yönetimine çağrıda bulunuyoruz. Devletten alınan ödeneklerin miktarı ve bu ödeneklerin yemekhane işletimine nasıl dağıtıldığı açıklansın. Yemekhane maliyetleri ve gelirleri şeffaf bir şekilde açıklansın. Fiyat artışının nedenleri ve alternatif çözüm önerileri paylaşılsın. Öğrencilerin görüşleri daha fazla dikkate alınsın. Yemekhane koşulları iyileştirilsin. Yapılan zamlar geri çekilsin.    

“Bir araya gelerek daha adil bir çözüm arayışındayız”

Biz, öğrenciler olarak bir araya gelerek daha adil bir çözüm arayışındayız. Bu kampanyanın başarısı sizin katkınıza bağlı! Siz de sesimizi duyurmak ve daha adil bir üniversite yaşamı için imza verin. Beraber daha iyi bir geleceğe ulaşabiliriz!”