Gündem

Mansur Yavaş'tan hakkındaki sahte senet iddiasına yanıt: Siyasi rant uğruna bu kadar küçülmeye değer mi?

"Bu şahsın senetteki imzasının sahte olduğu ortaya çıktı, asıl mağdur benim"

12 Mart 2019 11:17

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, hakkındaki senet iddiasına ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulundu. Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendisine sahte senet vermekten yargılanan Necmettin Kesgin'e sahtecilik, özel hayatın gizliliğini ihlal ve şantaj suçlarından 6.5 yıl hapis cezası verdiğini açıklayan Yavaş, 31 Mart yerel seçimler öncesinde hakkında kumpas kurulmaya çalışıldığını ifade etti.

Söz konusu iş insanının geçmişte ÖSYM belgelerinde usulsüzlük yaptığını, ayrıca hakkında çocuk istismarından dava açıldığını söyleyen Yavaş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in bu iş insanı için 'saygın' kelimesini kullandığını belirterek, "Siyaset için bu kadar küçülmeye değer mi? Bu şahsa sahip çıkıyorsunuz. Bir koltuk uğruna böyle sabıkalı, konusuz suç oluşturan birinin arkasına sığınması, onu televizyonlara çıkarması, bu şekilde beni karalaması acizliktir" dedi.

Yavaş konuşmasının devamında, "Zorlama bir şekilde seçime girerken bizi zora soktuklarını düşündükleri işlere giriyorlar. Bunlar daha önce Türkiye'de denendi. Bundan tecrübe almaları gerekiyordu. Bu tecrübenin mağdur edilen insanlara nasıl yaradığını da bilmeleri lazım" ifadelerini kullandı. 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Yavaş'ın 'sahte senetle icra takibi' yaptırdığı yönündeki iddialarla ilgili konuşmuş; Yavaş'ın sahte senetle icra takibi yaptırdığı gerekçesiyle hüküm giydiğini söyleyerek, CHP'nin açıklama yapmak zorunda olduğunu kaydetmişti.

TIKLAYIN - AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten CHP'ye: Mansur Yavaş sahte senetle icra takibi yapmış mıdır?

Öte yandan Yavaş, AKP Sözcüsü Çelik'in CHP'nin neden bir açıklama yapmadığı sorusuna da yanıt verdi. Birkaç gün beklemelerinin bir sebebi olduğunu söyleyen Yavaş, "Kumpasın sebebinin ardından kim olduğunu görmek için. Kumpas aktörlerini gördük" ifadesini kullandı. Ayrıca Yavaş, kasıtlı olarak adil  yargılamayı etkilemek isteyen Mehmet Özhaseki ve haberi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Mansur Yavaş’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Söz konusu bu iftiraları içeren bu iddialar birkaç ay önce bir yayın organında yer almış. Muhtemelen bütün basın yayın organlarına gönderilmişti. Avukatımız aracılığıyla mahkeme kararlarına ve o şahsın işlediği tüm suçları tekzip metni olarak yayınlamışlardı. Bu şahsın nasıl bir şahıs olduğunu herkes görmüştü. Çünkü mahkeme kararları dosya numaralarına kadar paylaşılmıştı.

“Kumpas aktörlerini gördük”

"O zaman gündeme almayıp anketleri görünce üzerine atlamaları açık bir çaresizliğin ve ilkesizliğin sonucudur. Söz konusu iftiraların yeniden ortaya sürülmesi karşısında cevap vermek için birkaç gün beklememizin iki tane sebebi var. Bir tanesi kumpasın ardında kimlerin olduğunu görmek ve onları teşhir etmekti. Kumpas aktörlerini gördük.

"Bu çukur siyasetin altında kimlerin olduğunu biz de millet de gördü. Hak yerini bulacak diye çıktığımız bu yolda alnımız ak yürüyoruz, yürümeye de devam edeceğiz. Ankara halkının iradesi arkamızda oldukça hiçbir komplo bizi yolumuzdan alıkoyamayacak.

“Özhaseki ve Ömer Çelik hakkında suç duyurusunda bulunacağız”

İkinci bir sebep daha var cevap vermemiz için. TCK’ya göre, devam eden bir yargılama hakkında davayı etkileyecek yazılı ve sözlü beyanda bulunulamaz. Bulunulursa adil yargılamayı teşebbüs suçu oluşmakta ve bu suç, basın yoluyla yapıldığı taktirde yarı oranında artırılmaktadır. Bu nedenle yazılı veya sözlü açıklama yapmayı uygun görmedik. Hal böyle iken gerek haberi yapan gazete ve bu haberlere dayanarak kasıtlı olarak adil yargılamayı etkilemek isteyen başta Özhaseki ve Ömer Çelik olmak üzere haberi yapanlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.

“İtibarım zedelenmeye çalışılmıştır”

Başkanlık yarışının başlamasından itibaren seçmenlerden gördüğümüz ve anketlerde önde olmamız rakibimiz tarafından olgunlukla karşılanamadı. Çeşitli yalan ve iftiralarla bu gerçeğin önüne geçilmek istenmiştir. Aday olmamdan itibaren türlü asılsız ifadelerle seçmen nezdinde itibarımız zedelenmek istenmiştir ve tutmamıştır. Ben bu olayları üçüncü kez yaşıyorum.

“2 ay önce mahkeme kararlarını tekzip metni yayınlamıştı gazete. Birkaç gün beklememizin sebebi var. Kumpasın sebebinin ardından kim olduğunu görmek için. Kumpas aktörlerini gördük. Kasıtlı olarak adil yargılamak isten Özhaseki ve haberi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Aday olmamdan itibaren asılsız iddiaları ile seçmen nezdinde itibarımız zedelemek istediler. Duvarlara yazılan yazı hakkında da derhal şikayetçi oldum. Anketlerde önde çıkınca PKK ile irtibatımız olduğu algısını yaydılar. Yazan belediye çalışanı çıktı.

"Bu sefer PKK’lıları işe alacağımız iddiası ortaya atıldı. Bu kadar yalana rağmen anketlerde açık kapanmayınca, asılsız iddialara devam ettiler. Mal beyanının istemem nedeniyle ortaya çıktı bu iddia. Rakibim mal beyanından kaçmak için böyle bir yolu tercih etti.

"Bu şahsın senetteki imzasının sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Asıl mağdur benim. Suçun mağdurunu suçlu ilan etmeyi nasıl başarıyorlar. Ne kadar ahlakidir. Her iki tarafta birbirini kullanmaktadır. Rakibim bana çamur atmak için bu şahsı kullanmaktadır.

"Aslı varken neden sahtesini versin avukat deyince, bilmiyorum demiş.

"Bu sahte senedi bana bilerek verdiği için 4 sene hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Şantaj da var dosyada. Eğer icraya verirsen şöyle yaparım gibisinden dosyada belgeler de var. Ayrıca benimle yaptığı tüm görüşmeleri gizlice kaydetmiş. Bunlardan toplamda 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Sayın Ömer Çelik bu şahıs için saygın bir iş adamı diyor ya, bu şahıs kendisi hukuk fakültesinden ayrılmış zamanında ve afla da geri dönüyor. Staj yaparken okul ÖSYM'den gelen belgesi sahte bir şekilde 100 puan artırarak Gazi Üniversitesi'nde geçiş yaptığını ortaya çıkarıyor. Bunun da mahkeme kararı hepinizin önünüzdedir. Dosyaya intikal eden belgelerden anlaşılıyor ki bu 'saygın' iş adamı çocuk istismarından yargılanıyor. Aynı zamanda şizofren raporu var.  Hiçbir ilişkim olmadığı demesine rağmen ıslak imzalı ikrarı da orada. Bu sahteci şahıs ne amaçlıyor? Karar onanırsa hapse girecek. Ayrıca diğer istismar dosyasından da ceza alması yüksek. Hapse girmekten kurtulmak için rakiplerimizin adalet gücünü kullanmak için harekete geçiyor. Ona bu imkanı verenlerin yüzlerine silemeyeceği bir kara leke olarak kazınmıştır. Siyasileri avuçlarına alanı da, bundan medet uman siyasileri de ilk defa gördüm. Siyasi rant uğruna sığınılan bu şahsın ağzıma almaktan utanacağım suçları vardır. Dün parti sözcüsü dedi ki inceledik dedi. Avukatım burada, neden incelediniz tekzip kararlarının içerisinde bu bilgilerin hepsi var. Eğer bunları bilerek yapıyorsanız durum çok daha fecaat. Mansur Yavaş'ı lekelemek için ne yapacaksınız? Devam eden davalar var, yaptığınız suç. Onu çocuk istismarı davasından beraat ettirmek için mi kolluyorsunuz? Siyaset için bu kadar küçülmeye değer mi? Bu şahsa sahip çıkıyorsunuz. Bir koltuk uğruna böyle sabıkalı, konusuz suç oluşturan birinin arkasına sığınması, onu televizyonlara çıkarması, beni karalaması acizliktir.

"Bu şahıs ne amaçlıyor? Kurtulmak için hem medyayı hem rakiplerimizin adalet üzerindeki etkisini kullanmak için harekete geçti. Bu adamın suçlarını bilip hareket ediyorsanız durum vahim. Bu şahsın bir an önce tutuklanması gerekirken bir seçim uğruna onu savunuyorsunuz. Onu televizyonlara çıkarması tam bir acizliktir. Kampanyamı hukuk çerçevesinde devam edeceğim. Hükümlü bir suçlu ile hareket ediyorlar Ergenekon’daki gibi. Savcılık tarafından kovuşturmaya gerek yok denmişken 1 yıl önce benimle ilgili şikayette bulunuyor şahıs. Soruşturma izni verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir diyor savcı. Bir sene boyunca araştırılmış. Adalet Bakanı, apar topar dosyayı geri gönderiyor. Soruşturma savcının elinden alınıyor. Yeni savcı suçun türünü değiştiriyor. Savcı KPSS konusunda sıkıntılı. Hakkımızda açılmış bir dava yok.  Suç vasfını nasıl değiştiriyor. 

"Zorlama bir şekilde seçime girerken bizi zora soktuklarını düşündükleri işlere giriyorlar. Bunlar daha önce Türkiye'de denendi. Bundan tecrübe almaları gerekiyordu. Bu tecrübenin mağdur edilen insanlara nasıl yaradığını da bilmeleri lazım. Bu zavallı ayak oyunları sahadaki tükenmişliği ele vermiştir. Bir türlü mal beyanında bulunamamak ve seçim kampanyası için böyle küçük oyunlara başvurulmuştur.

"Temiz siyasetçiler istiyoruz diyor Ömer Bey. Ama bunu ispat etmesi için mal beyanını kamuoyuyla paylaşması lazım. Hiçbir şekilde kaçmasına ve sahteciler üzerinden gündemi değiştirmesine izin vermeyeceğiz. 'FETÖ'ye yardım ve yataklıktan çoktan yargı önünde olması gereken, şehitlerimizi küçümseyen bir kişi için Ankara feda edilemez. Rakibimin çamur siyaseti yapması, hükümlü bir sahteciden medet ummasına cevabı Ankaralı seçmen sandıkta verecek.

"Biz anket sonuçlarını görünce rakibimizin çamur siyaseti yapacağını biliyorduk. Ancak savunmaları durumunda yarın çocuklarının yüzüne bakamayacakları bir suçluya sığınabileceklerini düşünememiştim. Kendilerine sesleniyorum, cinsel istismardan, sahte evraktan davaları süren bu şahıs beraat edince mutlu mu olacaksınız? Himayenize aldığınız bu şahıs mahkumiyet kararı kesinleşince kaçarsa milletin yüzüne nasıl bakacaksınız?


Mahkemenin, 3 Ekim 2018'deki kararının gerekçesinde, iktidar medyasının sahiplendiği Necmettin Kesgin'in Mansur Yavaş'a yönelik işlediği suçlar, şöyle anlatıldı:

"Sanık Necmettin Kesgin’in bir süre birlikte yaşadığı ve tanık olarak dinlenen Seda Ağaç’ın sanık Necmettin’in kullandığı bilgisayarda davaya katılan MAnsur Yavaş’a ait görüntü ve ses kayıtlarının bulunduğunu tanık olarak dinlenen Haluk Bayram’a bildirdiği, tanık Haluk Bayram’ın durumu katılan Mansur Yavaş’a iletmesi üzerine bilgisayarın katılan Mansur Yavaş’a ulaştırıldığı, katılanın (Yavaş) şikayet üzerine bilgisayarda katılana ait kaydedilmiş görüntü ve ses kayıtlarının bulunduğu, katılanın sanık aleyhine icra takibi yapması üzerine sanığın katılana ait bu görüntü ve ses kayıtlarını kullanarak şantajda bulunduğu, posta kutusuna mektuplarla flash disk bıraktığı, bu mektup ve flash diskte elinde gizli görüntüleri olduğu, eğer şikayetçi olursa alacağı ve ilgili hukuki yollara başvurursa bunları kamuoyu ile paylaşacağına dair ifadelerin yer aldığı, mahkememizce tanık olarak dinlenen Elif İğdir ifadesinden de anlaşılacağı üzere katılanın bürosunu telefon ile arayarak katılanın icra takibini geri çekmesi, ayağını denk almasını, aklını başına almasını, yoksa siyasi hayatının biteceği yönünde tehditlerde bulunduğu açıktır.”

“Sanık Necmettin Kesgin’in katılan Mansur Yavaş’a kendisinin imzalamadığı ikinci senedi vermek suretiyle hakkında daha sonra yapılacak icra takiplerini engellemeye çalıştığı, bu kapsamda katılan ile yaptığı görüşmeleri ve katılanın görüntülerini hukuka aykırı şekilde kaydettiği, özel hayatın gizliliğini ihlal ve şantaj suçlarını zincirlemeli olarak işlediği inancına varılmış, böylece sanığın kendisi tarafından keşide edilmemekle birlikte kendisine ait olmayan, önceden hazırlanmış senedi katılana vermek suretiyle resmi belgede sahtecilik, katılana şantajda bulunmak, katılanın özel hayatının gizliliğinini ihlal suçlarından cezalandırılması yoluna gidilmiş, sanık hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan ceza verilirken, suçun işleniş biçimi, kastın yoğunluğu, tehlikenin ağırlığı, mydana gelen zarar nazara alınarak tatbiki öngörülen yasa maddesindeki cezanın alt sınırından uzaklaşılarak teşdit uygulanmak suretiyle buna göre hüküm kurulması hususunda kurulumuzda tam bir inanç hasıl olmuştur.”

ETİKETLER

mansur yavaş