Dünya
BBC Türkçe

Manchester City'nin Premier Lig şampiyonluğu İngiliz basınına nasıl yansıdı?

Manchester City, Premier Lig'in son hafta maçında rakibi Aston Villa karşısında tarihi bir geri dönüşe imza atarak şampiyonluk kupasını kaldırdı

23 Mayıs 2022 05:59

Manchester City, Premier Lig'in son hafta maçında rakibi Aston Villa karşısında tarihi bir geri dönüşe imza atarak şampiyonluk kupasını kaldırdı.

City'nin en yakın takipçisi Liverpool ise maçın hemen başında geriye düşmesine karşın Wolverhampton'ı 3-1'lik skorla geçti. Ancak bu galibiyet City'nin puan kaybetmemesiyle beraber şampiyonluk için Liverpool'a yetmedi. Böylelikle City, son beş yıl içindeki dördüncü şampiyonluğunu elde etti.

İngiliz basını City'nin başarısını "inanılmaz", "olağanüstü" ve "dramatik" gibi sözlerle tanımladı.

Times gazetesi, sürmanşetten paylaştığı haberi "City şampiyonluğu inanılmaz bir mücadeleyle elde etti" diye paylaşırken, "Altı dakikada gelen üç gol, Liverpool'a şampiyonluk izni vermedi" ifadeleri kullanıldı.

Daily Mirror gazetesi City'nin geri dönüşü için birinci sayfasında "Akılalmaz!" başlığını attı.

Spor sayfasında ise 68'inci dakikada oyuna girip 2 gol atan İlkay Gündoğan'ın adını başlığa taşıyan gazete, Türk asıllı Alman futbolcudan övgüyle bahsetti.

Daily Star gazetesi spor sayfalarında İlkay Gündoğan'ın soyadına ve İngilizcede "inanılmaz" anlamına gelen "unbelievable" kelimelerine gönderme yaparak "GUNbelievable" manşetini attı.

Pek çok gazetede Manchester City'nin 2011-12 sezonunun son maçının, son dakikalarında attığı gollerle elde ettiği dramatik başarı da hatırlatıldı.

O yıl, sezonun son maçında QPR ile oynayan ve uzatma dakikalarına 2-1 mağlup giren Manchester City, son üç dakikada attığı iki golle hem galibiyeti almış hem de ezeli rakibi Manchester United'a karşı averaj farkıyla şampiyonluğu kazanmıştı. Bu City'nin 44 yıl sonra elde ettiği ilk şampiyonluk olmuştu. Şampiyonluk golünü atan Arjantinli futbolcu Kun Agüero'nun heykeli dahi dikilmişti.

Birinci sayfasında okurlarına "İnanılmaz" başlığıyla haberi sunan Daily Express, iç sayfalarında ise Manchester City'den "Drama Kralları" olarak bahsetti.

Guardian da spor sayfalarında City için aynı başlığı atarken, "Başka bir sansasyonel geri dönüş ve City yeniden şampiyon" ifadelerini kullandı. Gazetenin birinci sayfasında ise şampiyonluk için "Gümbür gümbür geri dönüş" sözleri tercih edildi.

Maç sonunda binlerce kişi kutlamalar için Etihad Stadı'ında sahaya girdi. Guardian'ın şampiyonluk haberinde bazı taraftarların kale direkleri üzerindeki sevinci gösteren bir fotoğraf da kullanıldı.

Guardian'da Jamie Jackson, şampiyonluk yazısında "Bu, güven, inanç, karşılıklı saygı, uyum içinde çalışma ve hepsinden de önemlisi mükemmellikle ilgili Manchester City zaferinin hikayesidir" dedi.

The Athletic internet sitesinde Sam Lee imzasıyla yer verilen analizde ise Manchester City'nin futboluna yönelik "sıkıcı" eleştirilerine atıf yapıldı ve maçın nasıl geri çevrildiği anlatıldı.

İngiliz milli takımının ve Manchester City'nin eski futbolcusu Micah Ricards ise BBC Sport'ta yazdığı yazısında, "sıkıcı futbol" eleştirilerinin bu maçla birlikte karşılıksız kaldığını söyledi:

"Umarım Pazar günkü maç, sonunda bu tartışmayı susturur ve City'nin sıkıcı olmadığını, harika bir takım olduğunu herkese kanıtlar."

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir