Gündem

Mahkeme, İBB verilerinin kopyalanması yönündeki kararı durdurdu

İmamoğlu söz konusu talimatla ilgili "İstanbul'un hafızasını hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır" demişti

19 Nisan 2019 16:54

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye bünyesindeki verilerin kopyalanması yönündeki kararını, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kalaycı ile Güngören Belediye Meclis Üyesi ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksek Akyol'un itirazı sonrası durdurdu.

TIKLAYIN - İmamoğlu, hızlı başladı: Belediye şirketlerinden banka, tapu ve araç kayıtlarını istedi

Kararda, İBB Başkanlığı'ndan işleme dair savunma alınana kadar yürütmenin durdurulduğu belirtildi. Ara kararda, verilerin kopyalanması işleminin neden ve hangi gerekçeyle yapılmasının istendiğine dair açıklama istendi.

İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu'nda çalışan iki müfettiş görevlendirerek, bu müfettişlere, belediye çalışanı veya dışarıdan görevlendirilecek üç uzmanla birlikte belediyenin elektronik veritabanında inceleme yapma ve veri tabanını kopyalama yetkisi vermişti.

Konuyla ilgili İBB tarafından yapılan açıklamada, İBB ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınacağı, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılmasının söz konusu olmadığı bildirilmişti.

TIKLAYIN - Ekrem İmamoğlu: Bizim kozmik odayla işimiz olmaz

"Duyum değil, tespitlerimiz var"

Konuyla ilgili açıklama yapan İmamoğlu, "Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır. Geleceğe sağlıklı şekilde taşınması adına arşivlendi. Ne yazık ki duyum değil daha ötesi tespitlerimiz var. Bunları kıyaslamak ve halkımızın çıkarlarını korumak adına bunları arşivledik" demişti.

"Resmi tebligat yapılmamıştır"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kararla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Değerli basın mensupları; Bazı basın yayın organlarında İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 18.04.2019 tarihli genelgesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildiği görülmüştür. Kurumumuza henüz bu yönde bir resmi tebligat yapılmamıştır. Resmi tebligat yapılınca gereği yapılacaktır."

"Başkanın işlemini durdurmak yerine, keşke 'yürütenleri' durdursaydınız"

Karara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, İmamoğlu'nun resmi verileri güvenceye aldırtmak için kopyalatmak istediğini söyleyerek, "İstanbul'daki bir mahkeme "yürütmeyi durdurma" kararı alıyor. Nedir bu panik, nedir bu telaş? Ekrem başkanın işlemini durdurmak yerine, keşke 'yürütenleri' durdursaydınız" dedi.

"Verilerin kopyalanmasının bir başka amacı da her şeyi kayıt altına almak, dışarıdan silme - yükleme gibi müdahaleleri de engellemektir" diyen Yarkadaş, "AKP hani "yargı vesayeti"ne karşıydı? Başkan, kuruma yönelik tasarrufta bulunamayacak mı?" ifadelerini kullandı.