Magazin

Lübnan'da Gökhan Tepe fırtınası

Türkiye'de "Elvada Derken" ismiyle yayımlanan dizinin Orta Doğu'da gösterilmeye başlamasıyla Gökhan Tepe fırtınası esiyor.

29 Mart 2009 02:00

Türk dizileri Arap dünyasını fethetmeye devam ediyor.
Bu kez de Türkiye'de "Elvada Derken" ismiyle yayımlanan dizinin Orta Doğu'da bir televizyon kanalında gösterilmeye başlamasıyla Gökhan Tepe fırtınası esiyor.

Lübnan'da demeç veren şarkıcı Tepe, Lübnan televizyonu MBC'de yayımlanan "Star Akademisi" yarışmasına davet edildiğini ve stüdyoda bulunan bine yakın kişiyi Türkçe şarkılarla coşturduğunu söyledi.

Tepe, programdan sonra gezdiği Beyrut'ta, canlı yayını seyreden ve etrafını çeviren yüzlerce hayranıyla tanışıp sohbet etti.
Gökhan Tepe, şarkı yarışmasında sahneye çıktığı sırada gördüğü ilgiden çok şaşırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"MBC kanalında gösterilen ve bütün Orta Doğu'da uydu üzerinden izlenen
dizi büyük ilgi görünce Beyrut'a davet edildim ve MBC'nin en çok izlenen programı
"Kalam Nawaem"a şubat ayında konuk oldum. Arkasından dizideki rolümün yanında
şarkıcılığımı da öğrenen Lübnanlı televizyoncular, bu kez şarkı yarışması için
özel olarak davet ettiler. Orada kendi albümüm olan, 'Yürü Yüreğim'den iki şarkı
söylemiştim. O programı izledikten sonra yoğun bir mail yağmuruna tutulduk.
Kliplerimiz video paylaşım sitelerinde çok yüksek izlenme oranlarına ulaştı. Arap
fanlarımız oluştu."
'Yürü Yüreğim' parçası Arapça'ya çevrildi

"Yürü Yüreğim" isimli şarkıcısının Arapça'ya çevrildiğini belirten Tepe, şarkıyı iki Arap yarışmacıyla birlikte söylediğini kaydetti. Tepe, yarışmacıların şarkıyı hem Arapça hem de Türkçe seslendirdiğini ifade etti.
Tepe, gördüklerinin, Türk gençlerinin Arap gençleriyle buluşması için atılan güzel bir adım olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
"Onlarla aramızda köprü kurmaya başladığımızı, artık bizim şarkılarımızla, sanatçılarımızla daha ilgili olacaklarını düşünüyorum. Lübnan dışında, diğer Arap ülkelerinde yolun başındayız. Önümüzde yeni albümüm var. Bunların tüm Arap ülkelerine dağıtılmasına çalışacağız. Şarkıları Türkçe olarak seslendiriyoruz. Türkçe'nin araştırılmasına öncülük edeceğiz. Gençler Türk
şarkıcıların neler söylediğini araştıracaklar."

Halkın ilgisi inanılmaz

Programdan sonra Beyrut'u gezen Tepe, suikastta öldürülen Refik Hariri'nin mezarını da ziyaret etti.
Beyrut sokaklarında dolaşırken hemen her yerde Lübnanlı genç kızlar ve erkekler tarafından yolu kesilen Tepe, "Sokakta halkın yaklaşımı inanılmaz. Her gören dizideki adım olan 'Iyad' diyerek yanıma gelip fotoğraf çektiriyor. Türkçe adımızı da öğreniyorlar. Lübnan halkıyla aramızda hoş bir diyalog oluştu. Bizim insanlarımıza benzediklerini fark ettik. İnanılmaz güleryüzlüler, hiç kimseden kötü bir elektrik almadım geldiğimden bu yana. Bu çok önemli. Böyle hayal etmiyordum açıkçası. Buraya sık sık gelmeye kararlıyım" dedi.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı da ziyaret eden Tepe, sanatçılar olarak ülkeler arasında çok ciddi bir köprü inşa ettiklerini ve her iki toplumun bunun faydasını göreceğini sözlerine ekledi.