Dünya

Litvanya-Letonya doğalgaz boru hattında patlama

Litvanya-Letonya boru hattında patlama oldu.

13 Ocak 2023 21:57

Litvanya ve Letonya arasındaki gaz iletimini sağlayan doğalgaz boru hattında patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre can kaybı ya da yaralı olmadığı belirtilirken, yangın söndürme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İki ülke arasında doğalgaz iletimini sağlayan boru hattında patlama oldu. Litvanyalı gaz iletimi merkezi operatörü Amber Grid patlamanın Litvanya'nın kuzeyindeki Paswol kenti yakınlarında yaşandığını duyurdu. Amber Grid, ilk belirlemelere göre can kaybı ya da yaralı olmadığını belirtirken, patlamanın yerleşim yerinin dışında bir bölgede meydana geldiğini ifade etti. Litvanya'nın kuzeyine ve Letonya'ya doğalgaz taşıyan boru hattının birbirine paralel iki hattan oluştuğunu söyleyen Grid, patlamanın yalnızca bir hatta meydana geldiğini, ikinci hattaki gaz akışının ise normal seyrinde devam ettiğini açıkladı.

Çevre sakinleri alevlerin yerden 50 metre kadar yükseldiğini, bölgedeki sıcaklığın ise 20 dereceye kadar çıktığını belirtirken, itfaiyenin yangın söndürme çalışmalarını sürdüğünü kaydetti.

Patlamanın nedeni henüz bilinmezken, polisin yakınlardaki Valakeliai köyü sakinlerini tahliye çalışmaları ise sürüyor.(İHA)