Ekonomi

Limak'a özel imar planı: Özelleştirmeyle aldıkları fabrikayı yıkabilecekler

1 milyon 200 bin metrekarelik alanda kurulu fabrika 250 milyon dolar yatırımla Kilis’e taşınacak

16 Aralık 2019 10:21

Son yıllarda aldığı ihalelerle adından söz ettiren ve iktidara yakınlığıyla bilinen Limak Grubu için AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi imar planı değişikliği yaptı. Limak Grubu, özelleştirmeyle satın aldığı Gaziantep Çimento Fabrikası’nı yıkarak alana konut yapılabilecek ticaret merkezi inşa edilebilecek.

Meclis’te kabul edilen imar planı değişikliğiyle birlikte ortalama 10 katlı konut, otel ve ticaret merkezi yapılmasının önü açıldı. CHP’lilerin ret oyu verdiği plan değişikliği, AKP ve MHP’lilerin oy çoğunluğuyla kabul edildi. Şehrin merkezinde 1 milyon 200 bin metrekarelik devasa bir alanda kurulu bulunan fabrika ise 250 milyon dolar yatırımla Kilis’e taşınacak.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre İmar planına dair konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, araziye AVM yapılabileceğine dikkat çekti: “Bir başka şirketin arazisinde de aynı durum yaşandı. Sorunlu olduğunu düşündüğümüz plan tadilatlarını mahkeme kararıyla iptal ettiriyoruz, iki ay sonra ufak tefek değişikliklerin yapıldığı planlar yeniden önümüze getiriliyor. ‘Yatay mimariye geçiyoruz, projeler beş katı geçmeyecek’ diye konuşanların ortalama 10 katlı plan değişikliği hazırlamasını doğru bulmuyoruz. Planda ticaret alanı da olduğu için bu araziye AVM’de yapabilirler.”

Gaziantep Çimento Fabrikası, 2005’te TMSF tarafından satışa çıkarılmıştı. Fabrikanın 14 Ekim 2005’te ihalesi gerçekleştirilmiş ve fabrika 128 milyon dolara Sanko Holding’e satılmıştı. Rekabet Kurumu’nun ihaleyi onaylamaması üzerine satış iptal edilmiş ve 2006’da yeniden satışa çıkarılmıştı. Fabrika 93 milyon 250 bin dolar ile Limak’a satılmıştı. Fabrika yaklaşık 35 milyon dolar zararla satılmış oldu.