Gündem

Levent Gültekin’den “Meral Akşener’e giden tehdit maili” iddiası: Kim bu Hasan Cengiz, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için 100 milyon dolar mı verildi?

Akşener'e gönderilen e-mail mesajının içindeki iddianın doğru olup olmadığını bilmediğini vurgulayan Gültekin, “Meral Hanım ve İyi Partililer, bu maille ilgili savcılığa başvurdu mu?” diye sordu

29 Ağustos 2023 14:40

T24 Haber Merkezi

Yorumcu ve yazar Levent Gültekin, Cumhur İttifakı’na yakınlığıyla bilinen Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Hasan Cengiz'in, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını organize etmesi ya da engellememesi için 100 milyon dolar verdiği” iddia edilen bir e-mail mesajını gündeme getirdi.

İddiayı gazeteci Lube Ayar'la birlikte Youtube kanalında dün (28 Ağustos Pazartesi) yaptığı programda paylaşan Gültekin, Akşener’e Altılı Masa’dan kalktığı 3 Mart’tan bir gün önce, “devlet içerisinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı üzerinden kurgulanan oyunu bozmak isteyen ekip” tarafından gönderildiği belirtilen bir mailde, “Meral Hanım lütfen Kemal Bey'in adaylığı ile ilgili kurduğunuz oyunu bozun. Aksi takdirde Hasan Cengiz'den aldığınız 100 milyon doların ses kaydını yayınlayacağım” yazıldığını ileri sürdü.

Gültekin, e-mail mesajını ciddiye almadığını, ancak, "kim bu Hasan Cengiz?" diye merak ederek baktığında, Cumhur İttifakı'na yakın olmasına rağmen Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekleyen Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı ile karşılaştığını anlattı.

Hasan Cengiz’in başta Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli olmak üzere, milletvekilleri, bakanlar, eski Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Özel Temsilcisi Aleksandr Dugin ile fotoğrafları olduğuna dikkati çeken Gültekin, Cengiz’in aynı zamanda Türkiye’nin pek çok ilinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekleyen programlar organize ettiğine, konuşmalar yaptığına işaret etti. Gültekin, söz konusu programlara Kılıçdaroğlu’nun da katıldığını vurguladı.

Gültekin, Hasan Cengiz’in seçimlerin ardından 1 Ağustos’ta Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek kılıç hediye ettiğini ve bunu da sosyal medya hesabından, “Değişimcilere karşı kılıçları çektik” notuyla paylaşarak CHP içindeki tartışmada Kılıçdaroğlu'na destek verdiğini vurguladı.

Akşener'e gönderilen e-mail mesajının içindeki iddianın doğru olup olmadığını bilmediğini vurgulayan Gültekin, “Meral Hanım ve İyi Partililer, bu maille ilgili savcılığa başvurdu mu?” diye sordu. Gültekin, talep edilmesi halinde kendisine de gönderilen maili İyi Parti ile paylaşabileceğini ifade etti.

"Meral Akşener’e, 2 Mart’ta gönderilmiş bir maili aldım"

Gültekin'in açıklamaları şöyle:

"Çok enteresan bir gelişme oldu. Bu Kemal Bey ile ilgili yaptığım açıklamadan sonra bir mail aldım, çok ilginç bir mail. Mailin içeriği ilginç. Meral Akşener’e 2 Mart’ta, izleyicilerin özellikle dikkatini çekiyorum çünkü Meral Hanım, Mart’ta masadan kalktı, Meral Akşener’e 2 Mart’ta gönderilmiş bir maili aldım. Bir kaynağım bana Meral Akşener’e 2 Mart’ta şifreli bir hesaptan gönderilen bir mail gönderdi. Aslında maili ciddiye almadım. Çünkü bir sürü uydurma da olabilir. Sakın izleyicilerimizin özellikle altına dikkat ediyorum ben bu mail Doğrudur evet öyle bir mail falan filan hiç öyle bir şeye Girmiyorum hatta programda soracağım zaten eğer ben alalım böyle bir mail aldım aldıysa herhangi bir işlem yaptı mı savcılık işlemi Çünkü mailin içeriği korkunç 2 Mart'ta Meral Hanım'a şöyle bir mail atılıyor. Kaynağımın bana söylediği şu, bu maili devlet içerisinde mevcut oyunu yani Kemal Bey adaylığı üzerinden kurgulanan oyunu bozmak isteyen ekip atıyor. Meral Akşener'e şöyle; 'Meral Hanım lütfen Kemal Bey'in adaylığı ile ilgili kurduğunuz oyunu bozun. Aksi takdirde Hasan Cengiz'den aldığınız 100 milyon doların ses kaydını yayınlayacağım' diye.

Uydurma olabilir, saçma olabilir Çok ciddi almadım. Üzerine durmadım da zaten. Yani ne ispat edebilirsin ki burada en fazla şunu sorabilirim; böyle bir maille ilgili savcılığa baş vurdunuz mu? Çünkü size çok ağır bir tehdit var.

Kaynağımın dediği şu Meral Hanım'ın masadan kalkma nedeni bu mailden tedirgin olması, ses kaydını yayınlandılar diye. Neyse maili çok ciddiye almadım aslında. İspat edilebilir bir şey değil ki.

"Hasan Cengiz, 'ben Cumhur İttifakı’yım' diye bağırıyor" 

Şimdi ben de biraz önce Cengiz inşaattır diye düşmedim üzerine. Çünkü o kadar çok dolaşıyor ki falan siyasetçiye Cengiz İnşaat 50 milyon dolar verirdi, falan size seçeceği 30 milyon dolar verirdi, bu çok konuşulan bir şey. Ben de çok ciddiye almadım bıraktım. Sonra aklıma takıldı bu Hasan Cengiz kim diye. Döndüm baktım, kim diye, asıl iş orada bence patladı, çok ilgin. Tuhaf bir ilişki ağı var. Hasan Cengiz Twitter profili Tayyip Erdoğan fotoğrafı, Instagram ve Facebook hesaplarına baktım, orada Tayyip Beyle Devlet Bahçeli’yle Cumhur İttifakı'yla, bakanlarla milletvekilleriyle AKP Genel Başkan yardımcılarıyla, hatta Facebook paylaşımlarında 2018 yerel seçimlerini Cumhur İttifakı kazanması lazım, Türkiye 100 yılı diyen bir Avrasya Yerel Yönetimler Başkanıymış. Ben tanımıyordum. İlk defa duyuyorum. Neyse biraz daha baktım çok enteresan, Hasan Bey Putin’in özel danışmanı Dugin’le en az 20 tane görüşmesi var. Hepsinin de fotoğraflarını yayımlamış. Bir gün bakıyorsunuz Suriye Dışişleri Bakanı’yla görüşmüş, bir gün bakıyorsunuz Özbekistan’da bir gün bakıyorsunuz Sudan’da bir gün bakıyorsunuz Gürcistan’da, bir gün bakıyorsunuz Türkmenistan’da. O bölgede biraz daha anladığım kadarıyla Yunus Emre Enstitüsü dedikleri bir enstitü var cumhurbaşkanlığına bağlı, onun örgütlenmesiyle ilgili. Ama konuşmalarına bütün paylaşımlarına bakıyorsunuz ben Cumhur İttifakı’yım diye bağırıyor.

Bu arkadaş muhalefetle de inanılmaz bir ilişkisi varmış onu gördüm. Daha enteresan bir şey var, Hasan Beyin aynı zamanda bundan önceki milli güvenlik müsteşarı Muhammed Dervişoğlu’yla da yakın, onunla da fotoğrafları var. MİT’in şey tarafıyla.

"'Mutlaka Kemal Bey aday olmalı' diye konuşmalar yapmış" 

Bir baktım Hasan Bey, Türkiye’nin farklı illerinde defalarca toplantılar düzenlemiş ve Kemal Beyin adaylığıyla ilgili organizasyonlar yapmış ve hepsine Kemal Bey katılmış. Kemal Bey, bütün toplantılara katılmış ve bu arkadaş şöyle konuşmalar yapmış, kendi Facebook hesabında hepsi var. Şöyle konuşmalar yapmış, mutlaka Kemal Bey aday olmalı, biz Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısında Kemal Bey'i aday olarak görmek istiyoruz diye. Daha da yetmemiş Anadolu’nun farklı illerinden insanlar getirmiş. Bir toplantı düzenlemiş, Kemal Bey de var, biri kalkıyor, ‘Ben Batman’dan geliyorum halkımız sizi istiyor’, biri kalkıyor ‘Ben Diyarbakır’dan geliyorum, halkımız sizi istiyor siz olmazsanız olmaz'. Hasan Bey de Kemal Beyle yaptığı toplantıda konuşma yapmış, 2023 seçimlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısında Kemal Bey’i istiyoruz o yüzden ben Kemal diyorum. Daha da ileri gitmiş, çok enteresan, İmamoğlu’na savaş açmış. ‘İmamoğlu babasına ihanet edip aday olamaz, bu seçim Kemal Beyin hakkıdır, Kemal Bey aday olacak, başkasına müsaade etmeyiz’. O da yetmemiş İmamoğlu’na yargı kararı geldiğinde Facebook hesabından şöyle bir şey paylaşmış: ‘Yargı millet ittifakının adayına karar verdi, hayırlı olsun’.

Sonra gitmiş İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile toplantı yapmış, bir tarafında Canan Hanım bir yanında İmamoğlu oturuyor. Çıkmış konuşma yapmış ve Ekrem Bey'in yüzüne bakarak, ‘Babanıza ihanet ederek aday olamazsınız, bu adaylık sizin hakkınız değil Kemal Bey olacak’ demiş.

Sonra Kemal Bey, İstanbul’da Hasan Bey'le 4 saat baş başa görüşmüşler. Hepsi var haberlerde bunlar açık, kamuoyuna yazsınlar Google’a, baş başa görüşmeleri var, toplantıları var aklına gelebilecek her şey.

Daha enteresan bir durum var, tamam seçim olmuş, Kemal Beyi aday yapmışlar, organize etmiş aday olmuş, seçim bitmiş, kaybedildi değil mi, Hasan Bey, 1 Ağustos’ta Kemal Beyi tekrar ziyaret etmiş ve böyle güzel bir hediye paketi içerisinde Kemal Beye bir kılıç hediye etmiş. Sonra dönmüş onu Facebook’ta şöyle paylaşmış; ‘Değişimcilere karşı kılıçları çektik’.

Hatta daha da ileri şimdi duyuyorum, Hasan Bey şu anda CHP’deki önemli eski siyasetçilerle birer birer görüşüp, ‘Lütfen Kemal Bey'e destek olalım yerel seçimleri Kemal Bey'in kazanması lazım Kemal Bey Türkiye için çok önemli’ diye konuşmalar yapıyormuş.

"Meral Hanım ve İyi Partililer, bu maille ilgili savcılığa başvurdular mu?"

Ben bir yazar olarak önüme bir isim düştü, döndüm açtım iki dakikada hesaplarına baktığımda ideolojik olarak Cumhur İttifakı’na yakın. Benim anlamadığım, Kemal Bey ‘bir dakika böyle biri benim için adaylık organizasyonu niye yapıyor?' diye sormaz mı? Sormamışlar. Ekrem İmamoğlu da mesela bu arkadaşla en az iki üç tane toplantısı var ve neden ben bu toplantılara gidiyorum dememiş.

Bu arkadaş sağda solda duyuyorum, diyormuş ki 'Benim CHP Genel Merkezi’nde odam var'.

O mailde Hasan Bey'den Meral Hanım'ın, Kemal Bey'in adaylığını organize etsin, ya da engellemesin diye 100 milyon dolar aldığı iddiası var.

Meral Hanım ve İyi Partililer, bu maille ilgili savcılığa başvurdular mu? Talep ederlerse mailin görüntüsünü içeriğini kendilerine iletmeye hazırım. Yoksa doğrudur almıştır diye asla öyle bir iddiam yok." 

TIKLAYIN | İyi Parti'den, Levent Gültekin'in "Meral Akşener’e giden tehdit maili" iddiasına yanıt: Bir başka parti genel başkanıyla ilgili