Dünya

Laos'ta baraj çöktü; yüzlerce kişi kayıp

İnşaatı devam eden barajın çökmesiyle altı köyü sel bastı

24 Temmuz 2018 17:27

Güneydoğu Asya ülkelerinden Laos'ta, inşa halindeki bir barajın çöktmesi sonucu yüzlerce kişi kaybolurken, ölü sayısının henüz tespit edilemediği belirtildi. Resmi Laos Haber Ajansı, Attapeu bölgesindeki hidroelektrik barajının çökmesi sonucu altı köyü birden sel bastığını bildirdi.

Ajansın haberinde "Felaket ölümlere yol açarken, yüzlerce kişinin de kaybolmasına yol açtı" denildi. Ayrıca 6.600'den fazla kişinin evsiz kaldığı kaydedildi. Olay yerinden gelen fotoğraflarda, çatılarda mahsur kalan köylüler ve mahsur kalanları tahliye etmek için gönderilen tekneler görülüyor.

Xepian-Xe Nam Noy Barajı'nın neden çöktüğü henüz bilinmiyor. Barajın inşaatına 2013'te başlanmıştı ve seneye açılması planlanıyordu. Baraj, ülkenin güneyindeki yoğun yağışlar ve selin ardından yıkıldı.

İnşaat projesinin yüklenicilerinden biri olan Güney Koreli SK Mühendislik ve İnşaat şirketinden Reuters Haber Ajansı'na yapılan açıklamada "barajın yakınlarındaki köylerde yaşayanların tahliye ve kurtarılmasına yardımcı olunmasının planlandığı" belirtildi.

Devlet medyasına göre Laos Başbakanı Thongloun Sisoulith, toplantılarını erteledi üst düzey yetkililerle birlikte felaket bölgesine gitti.