Gündem

Kuzey Kore, tartışmalı uydu fırlatma alanında tatbikat yaptı

Kore Merkez Haber Ajansı'ndan yapılan açıklamaya göre kapatma sözü verilen Sohae Uydu Fırlatma Alanı'nda tatbikat yapıldığını bildirildi

08 Aralık 2019 13:52

Kuzey Kore, batı kıyısındaki bir deneme sahasında "çok önemli" bir tatbikat yaptığını duyurdu. Pyongyang yönetimi, bu tatbikattan önce yaptığı bir açıklamada ABD ile müzakerelerde ülkenin nükleer silahlardan arındırılma seçeneğinin artık masada olmadığını belirtti.

Açıklamada, söz konusu tatbikattan başarılı sonuçlar alındığı belirtilerek, bu denemenin Kuzey Kore'nin yakın gelecekte stratejik konumunu değiştireceği ifade edildi.Tatbikatta ne tür bir mühimmatın denendiği ise açıklanmadı.

Kuzey Kore yönetimi, 3 Aralık'ta ABD'ye "Noel hediyesi" göndereceğini açıklamış, hediyenin içeriğinin ise Washington ve Pyongyang yönetimleri arasındaki müzakerelerin sonucuna bağlı olarak değişebileceğinin altını çizmişti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile bu yıl Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yaptığı ikili zirvede Kim Jong-un, Sohae Uydu Fırlatma Alanı'nı kapatma sözü vermişti.

'Müzakerelerde nükleer silahlardan arındırılma seçeneği artık masada değil'

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kim Song, yaptığı açıklamada, "Şu anda ABD ile uzun görüşmelere gerek yok ve nükleer silahlardan arındırılma konusu zaten müzakere masasının dışına çıktı." ifadelerini kullandı.

Kim Yong-un, ABD’nin müzakerelerde aradığı "sürekli ve önemli diyaloğun" iç politikada ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 seçimlerine yönelik "zaman kazandırma numarası" olduğunu iddia etti.