Gündem

Küçükçekmece Belediyesi, sokak hayvanları için rehabilitasyon merkezi açacaklarını duyurdu

Rehabilitasyon merkezinde beş veteriner hekim ve bir veteriner tekniker çalışacak

04 Ekim 2019 18:42

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Selçuklu Sosyal Tesisleri'nde hayvanseverlerle bir araya gelerek, ilçeye açılacak olan Sokak Hayvanları Yaşam Alanı ve Rehabilitasyon Merkezi'nin müjdesini verdi. 

Beş veteriner hekim ve bir veteriner tekniker kapasitesi olan bir merkez açmaya hazırlanan Küçükçekmece Belediyesi, 100 köpek, 200-250 kadar kedi, 50 engelli kedi ve 50 kanatlı hayvanın sağlık, bakım ve tedavilerini sağlayacak. 

İnşaatı sürüyor

Sokak hayvanlarına uygun ortam oluşturmak ve canlıların hayat şartlarını iyileştirmek için, Atakent Mahallesi 221. Sokak’ta inşaatı devam eden ‘Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı Ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2020 yılının Şubat ayında tamamlanması hedefleniyor. 

Saygıya ve Adalete İhtiyacımız Var

Hayvanseverlerle bir araya gelen Küçükçekmece Belediye Başkanı Çebi, daha fazla adalete ve saygıya ihtiyaç duyulduğunu vurguladıktan sonra "Hayvanların barınağa değil, doğal ortama ihtiyacı var. Yapacağımız merkez, barınak değil, rehabilitasyon merkezi olacak. Rehabilitasyon Merkezimizin inşa edildiği alan yeşillendirilecek. Yürüyüş yolları ve dinlenme yerleriyle şık bir hale gelecek. Sokakta ayağı kırılmış hayvan burada tedavi edilecek. Daha sonra da alındığı yere iade edilecek. Sizin duyarlılığınız ve talepleriniz,  birlikte yaşadığımız hayvanlarımızla ilgili bir şeyleri daha hızlı yapabilmemiz noktasında bizi teşvik etti” dedi.

Yapımı devam eden tesis, toplamda 8.5 dönüm alanda modern ve çevreye duyarlı bir rehabilitasyon merkezi olarak tasarlandı. Sokak hayvanlarının tedavilerine yönelik tesis bünyesinde, röntgen odaları, ameliyathaneler, laboratuvar, eczane, bulaşıcı hastalıklar için karantina odaları, kanatlı hayvanlar için kafesler ile kedi ve köpek bakım alanları bulunacak.