Gündem

Korsanların saldırısına uğrayan gemiden sağ kurtulan 3 Türk denizci İstanbul'a geldi

"Korku filmi gibiydi sürekli kapılara ateş ettiler, saatlerce balyozla vurdular"

30 Ocak 2021 07:22

Nijerya açıklarında korsan saldırısına uğrayan Mozart adlı gemiden sağ kurtulan 3 Türk denizci Furkan Yaren, İlhan Süha Tatlıgül ve Bahadır Yeşilalan Gabon’dan İstanbul'a geldi. 

23 Ocak'ta Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı. Lagos'dan Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü. Gemi, 3 personelle Gabon'un Port-Gentil Limanı'na hareket etmişti.

Korsan baskınından kurtulan Türk denizciler İstanbul Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren yaptığı açıklamada, gemide yaşananları şöyle anlattı:

“İlk alarm geldiği zaman apar topar geminin emniyetli bölgesine doğru inmeye başladık. Emniyet kapılarımızı kapattık, orada yardım beklemeye başladık. Sayılarını veremiyorum çünkü hatırlamıyorum. Onlar arkadaşlarımızı götürdükten sonra biz ortaya çıktık. Biz de Emniyetli bir yere en kısa sürede gemiyi götürmeye çalıştık. Allaha şükür de getirdik. Gemide ufak tefek hasarlar oluştu ama şu an teknik ekibimiz tarafından düzeltiliyor.”

“Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun sürekli takip etti. Halimizi hatırımızı sordu. Arkadaşlarımızı geri getirmeye çalışacağını söyledi. Uydu telefonundan arayıp durumumu sordu, gemiyi sordu, nasıl olduğumuzu sordu, kendisi çok ilgilendi bizimle Allah ondan razı olsun. Çok teşekkür ediyorum kendisine.”

"Korku filmi gibiydi sürekli kapılara ateş ettiler, saatlerce balyozla vurdular"

Uzak yol baş mühendisi ilhan Süha Tatlıgül de korku dolu anları şöyle anlattı:

“42 yıldır bu işi yapıyorum. Bütün kadrom gidince mecburen iş başa düştü, birkaç gün uyumadan gemiyi kurtarmaya çalıştık. İlk saldırı başlandığı uyarısı geldi tam yol verdik. 15 dakika sonra yakaladılar. Merdivenle güverteye çıkmaya başladılar. Hemen dümen dairesine kendimizi kilitledik yaklaşık 12 milimlik sacımızı var. Ama korku filmi gibiydi sürekli kapılara ateş ettiler, saatlerce balyozla vurdular. 6-7 saat uğraştılar. Ufak delik açınca bilinçsizce içeri ateş ettiler. Allah rahmet eylesin Azeri arkadaşımız o esnada vefat etti. Deliği büyüttüler içeri girmeye başladılar, üstümü halatlarla kapadım göremediler beni. Diğer arkadaşları alıp gittikten sonra ben çıktım normal operasyonu yaptım. Bizi aradılar ama bulamadılar. İki kişi bıraktılar zaten onlarda yaralıydı. Umarım rehin alınan arkadaşlarımız da en kısa sürede kurtulup ailelerine kavuşurlar.”

Bahadır Yeşilalan da şunları kaydetti:

"Hükümetimize Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim. Dışişleri Bakanımıza; ayrıca Gabon'daki büyük elçimize ayrıca çok teşekkür ederim. Her dakika yanımızda oldu. 15 arkadaşımız esir çok detaya girip ailelerini üzmek istemiyorum zaten 4. kaptanımız ve baş mühendisimiz her şeyi anlattı. Bize destek olan herkese teşekkür ederim."