Gündem

Konya'da otobüs duraklarına asılan afişler hakkında “Kovuşturmaya yer olmadığı" kararı

18 Aralık 2019 10:56

AKP’li Konya Büyükşehir Beldiyesi’ne ait reklam panoları ve otobüs duraklarına asılan afişlerle ilgili Konya Cumhuriyet Başsavcılığı “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Ekim ayında Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile Milli Gençlik Vakfı Konya Şubesi tarafından reklam panolarına astığı “Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır” yazılı afişlere yönelik soruşturma süreci tamamlandı.

"Suç unsuruna rastlanılmadı"

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma işlemlerinin tamamlandığını açıklarken, ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Savcılık kararında, “Söz konusu afişlerde adı bulunan dernek ve vakıf yetkilileri ile belediyeye ait bilboardlarda asılmasına izin veren belediye başkanı hakkında ihbarda bulunulması üzerine soruşturma başlatılmış ve yapılan soruşturma sonrasında Maide Suresi'nin 51’inci Ayeti'nin bir kısmının yazılı olduğu afişlerde ihbar edenin iddia ettiği gibi herhangi bir suç veya suç unsuruna rastlanılmamıştır” denildi.