Bilim / Teknoloji

Komşu galakside Dünya'nın kopyası bulundu

Dünya'dan 2 milyon ışıkyılı uzaklıkta bize en yakın galaksi olan Andromeda'da bilimciler çok heyecanlandıran bir keşifte bulunuldu

01 Nisan 2009 03:00

Dünya'dan 2 milyon ışıkyılı uzaklıkta bize en yakın galaksi olan Andromeda'da bilimciler çok heyecanlandıran keşifte bulunuldu.

Hubble, Chandra teleskoplarıyla Hawaii'de 4200 metrelik rakımda kurulu Mauna Kea Keck İkiz Teleskopunun yardımıyla yapılan keşifte, Andromeda'daki gezegende Dünya'nın jeolojik zaman dilimlerinden Devon'a çok benzeyen bilgisayar bulguları sağlandı.

ABD'nin California Teknoloji Kurumu (Caltech) ile aynı eyalette kuruma bağlı Pasadena'da kurulu 70 yıllık köklü ordu tesisi olan, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) bağlı Jet Motorları Araştıma Merkezi (Jet Propulsion Laboratory: JPL), ilk olarak Almanya'da Max Planck Enstitüsünün tespit ettiği büyük buluşu doğruladı.

Dünya'nın 395-280 milyon yıl önceki haline çok benzer bulgular elde eden astrofizikçilerle jeologlar, "Bu gezegende yaşam olasılığı yüksek. Çünkü gezegenin çapı Dünya'nınkine çok benziyor (dünyamız 12 bin km iken, bulunan gezegen 14 bin km). Ayrıca etrafında döndüğü yıldızdan uzaklığı, Dünya'nın Güneşle mesafesine de çok yakın. (Dünya'nın güneşten uzaklığı takriben 150 milyon km iken, bulunan gezegen, yıldızından 168 milyon km uzaklıkta)"

Güzel kara bulut

Almanya'nın güneybatısında Baden-Württemberg eyaleti Heidelberg kentindeki Max Planck fen bilimleri atomaltı fiziği araştırma kurumundan astrofizikçi Sascha Kempf, demecinde şunu söyledi:

"14 bin km çaplı Andromeda galaksisinde bulunan gökcisminde mevcut olabilir gözüken 'O' derece sıcaklık hem don, hem erime, hem buharlaşma için eşik değer taışyor. Bu yüzden buradan yükselen güzel kara buhar bulutunu kaydetmiş bulunuyoruz. Kara buhar bulutlarının arasında yumuşakçalar, kafadanbacaklılar, bizde fosilleri bulunan envai çeşit balık ve iğneyapraklılara benzer çok zengin bitki ortüsü için son derece yoğun ortam saptandı."

JPL'den Henry Wallach ile Avrupa Uzay Kurumundan (ESA) Fransız Prof. Paul Givernique, "Katalog numarasıyla bu MCMXCIX-II gezegeninde 'ileride' insan benzeri varlıklar neden yaşamasın" dedi.

Muazzam Engin Teleskop

ESA'nın yapacağı, 10 yıl içinde dünyada gelmiş geçmiş en büyük teleskop olacak olan 100 metre ayna çaplı OWL'a (Overwhelmingly Large Telescope: Muazzam Engin Teleskop) destek veren JPL'den şu kayıt düşüldü: "Bilhassa Mauna Kea yanardağının 4 bin 205 metrelik rakımında Hawaii-Keck ikiz teleskoplarımız, Andoremada'da muazzam ilginç Dünya'ya benzer gökcismini çok uzaktan da olsa görebilmiştir."

Astronom Paul Givernique, "Alman meslektaşlarımızın hesapları tamamen doğru. Aynen evrenin ebedi-edebi simgesi baykuşun (ingilizce: OWL) gözleri gibi" dedi.

Andomeda'ya ışık hızıyla (saniyede 300 bin km) gidilse 2 milyon yılda varılıyor. Bir ışıkyılı 9,9 trilyon km.

ETİKETLER

haber