Gündem

Kolin İnşaat, rüşvet iddialarına yönelik sessizliğini bozdu

Siemens ile yapılan sözleşmenin feshedildiği ve tahkim mahkemesine gidildiği kabul edildi

31 Ağustos 2022 07:14

TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren seti ihalesindeki rüşvet iddialarına karşılık Kolin İnşaat sessizliğini bozdu.

Siemens’in yaklaşık 60 milyon Avro’ya kazandığı ihalede, 10 milyon Avro’luk rüşvet ihbarı vardı. İhbarda, muhalefetin “beşli çete” diyerek hedef aldığı şirketlerden olan Kolin, aracılık ile suçlanıyordu. TCDD’den söz konusu iddialara yalanlama gelmişti. TCDD, iddiaların odağındaki Kolin’in de Siemens’in aldığı iş ile hiçbir ilgisinin olmadığını söylemişti. Ancak Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, Siemens’in iç soruşturma raporundaki Siemens ve TCDD detaylarını yayımlamıştı.

Kolin İnşat’tan konuya ilişkin olarak açıklama geldi. Terkoğlu'nun haberine göre, Siemens ile tahkim mahkemesine giden anlaşmazlığı doğrulayan Kolin İnşaat, “Siemens sözleşmeye uygun davranmamıştır” dedi. Kolin İnşaat’tan yapılan açıklamada, Siemens ile ortaklık yapmadıkları, Siemens’in aldığı ihalenin taşeronu olduğu söylendi:

“Siemens firması, ihaleyi kazanıp, TCDD ile sözleşme imzalamasını takip eden süreçte, Kolin ile taşeron olarak hizmet sözleşmesi imzalamıştır.”

Siemens’in raporundaki tespite karşı çıktılar

Siemens’in soruşturma raporunda Kolin’e hak etmediği halde ödeme yaptığı, bunun geri alınması gerektiği anlatılıyordu. Kolin, yaptığı açıklamada Siemens’in raporundaki tespite karşı çıktı:

“Hiçbir iş yapılmadan ödeme alınması söz konusu değildir. Sözleşme ödemeleri belirtilen şartlar çerçevesinde gerçekleşmiştir.”

“Kalan alacakları için şirketimiz tahkim başvurusunda bulunmuştur”

Siemens ile aralarındaki sözleşmenin feshedildiğini ve tahkim mahkemesine gidildiğini kabul eden Kolin İnşaat, şikâyetçinin kendileri olduğunu iddia ederek şunları kaydetti:

“Kalan alacakları için şirketimiz tahkim başvurusunda bulunmuştur. Kaldı ki Siemens firması sözleşmeyi feshettiği halde, sözleşmeye konu bazı hizmetlerin şirketimizce yapılmaya devam etmesini talep etmiştir.”

RCDD açıklamasına ilişkin açıklama

Kolin, TCDD’nin açıklamasında kendilerinin işlerdeki varlığının neden inkar edildiğini ise şöyle açıkladı:

“Siemens ile aramızdaki sözleşme ile ilgili işler uzmanlık gerektiren işler olmadığı için TCDD’den alt yüklenici onayı alması gerekmemiştir. TCDD ile Siemens arasındaki ilgili yazışmaların, Kolin personeline izinlerin temini ile alakalı yazışmalar olabileceğini zannediyoruz.”


TIKLAYIN - Barış Terkoğlu, Siemens'e açılan ve gizlilik kararı getirilen davayı yazdı: TCDD’nin aldığı 12 yüksek hızlı tren seti ihalesinde, ne olduysa, bilmeniz istenmiyor

TIKLAYIN - Soruşturma raporunda Kolin’in de ismi geçiyor: Siemens’in girdiği YHT ihalesinde rüşvet iddiası

TIKLAYIN - Siemens’in rüşvet iddiaları sonrası YHT ihalesiyle ilgili başlattığı iç soruşturma raporundan: “Kolin’e, işini yapmamasına rağmen, neredeyse tüm sözleşme tutarında ödeme yapıldı”

TIKLAYIN - Barış Terkoğlu: TCDD, hemen gidip mahkemeye başvurmalı, kamu adına hukuki sürece dahil olmalı