Gündem

Kılıçdaroğlu'dan SSK açıklaması: Bir Allah'ın kulu çıkıp anlatmıyor; bu 34 milyar liralık açık nereden geliyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bütün parti yöneticilerinin telefonlarının dinlendiğini söyledi

05 Haziran 2018 21:09

İstanbul'da, emek ve meslek örgütleri yöneticileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "SKK'yı batırdı" iddiasıyla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, "Rakamları verdim ağızlarına bant çektiler. Açık 2 milyar liradan, 34 milyar liraya çıktı. Nasıl oluyor 34 milyar lira. Emeklilik yaşı 34-43'den 65'e çıktı. Prim ödeme gün sayısı 5 binden 7 bin 200 güne çıktı. Emekli aylıklarının bağlanma oranları düştü. Emekli aylıkları kişiler daha az emekli aylığı alıyor. Peki bu 34 milyar liralık açık nereden geliyor. Bir Allah'ın kulu çıkıp anlatmıyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emek ve meslek örgütleri yöneticileriyle bir araya geldi. 

Şişli'de bir otelde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Sandıkların güvencesi konusunda hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Bu konuda alınması gereken bütün önlemler, Türkiye sathında alınmış durumda. Gönüllüler, sivil toplum kuruluşları, barolar ve siyasal partiler ortak hareket ediyoruz. Bütün sandıkların güvenliğini sağlayacağız. O zaman bize düşen gidip oy kullanmak. Tatil, şu, bu falan değil, gidip oyumuzu kullanacağız. Demokrasisi gelişmiş, insan hakları gelişmiş, yargı bağımsızlığı sağlanmış ve örgütlenme önündeki bütün engelleri kaldırıldığı bir Türkiye'yi inşa etmek için sandığa gideceğiz" dedi. 

"Örgütlenmenin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz"

Kılıçdaroğlu, salonda bulunanlara hitaben ise, “Örgütlenmenin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Daha çağdaş daha uygar, insana saygılı bir sistem istiyoruz. Bütün bu baskılara rağmen, gücümüzü, sözümüzü, sesimizi kullanarak iktidar çevresi dahil pek çok insanı etkileyebiliriz" dedi.

Taşeron işçiler

Kılıçdaroğlu, taşeron uygulamasına dikkat çekerek, “500 bin taşeron işçisine kadro vermek ve onları sendikalı yapmak bizim boynumuzun borcudur. Asgari ücret kölelik düzenidir. Asgari ücret bin 500 olsun dediğimizde 'parayı nerede bulacaksınız?' dediler. Sonra onlar da bin 500 dediler. 1 Ocak 2019'da asgari üret net 2 bin 200 lira olacak. Bu rakamın yüksek olmadığını ben de biliyorum. Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Ekonomisi pek parlak değildir. Bütün bunları düşünerek bu rakamı ifade ediyorum. Toplanan vergileri emekten ve insandan yana kullanacağız. Emekli aylığına alt sınırı getireceğiz. En düşük emekli aylığı bin 500 lira olacak. Biz bunları dile getirmezsek hiçbir siyasi parti ağzına almıyor, dile getirmiyor. İnsana değer vermenin ne kadar değerli olduğunu hepimizin anlaması lazım" dedi. 

Emekli  maaşları

Kemal Kılıçdaroğlu, “Daha garip bir şey söyleyeyim; şu anda 1 milyon 644 bin emekli 1500 liranın altında aylık alıyor. Ayda 200 lirayla, ayda 300-400-500, bin lira emekli aylığı alan var. Hükümet olanlarda vicdan yoktur. Vicdan sahibi olsalar 'buyurun beyefendi sende ayda 1500 lira ile geçin nasıl geçinebiliyorsun'. Sarayda badem sütüyle beslenir. Emekliye 200 lira emekli aylığı verir. 300 lira, 500 lira, bin lira emekli aylığı verir. Hangi vicdan kabul eder bunu. Toplanan vergileri emekten yana kullanacağız. Emekten, insandan yana kullanacağız. Koyduk programımızı emekli aylığına alt sınır getireceğiz. 1500 liranın altında emekli aylığı olmayacak. En düşük emekli aylığı 1500 lira. 200-300 lira alan nefes alacak. Biz bunları dile getirmezsek hiçbir siyasi parti ağzına almıyor, dillendirmiyor bile. Emeğin ne kadar değerli olduğunu, insanın ne kadar değerli olduğunu, insana önem vermenin ne olduğunu hepimizin kavraması lazım" dedi. 

"Gariban işçinin sırtından yaptılar reformu"

Kılıçdaroğlu, “Beni suçluyorlar, 'Ey Kılıçdaroğlu sen SSK'yı batırdın' diye. Kıyameti koparıyorlardı. Rakamları verdim ağızlarına bant çektiler. Açık 2 milyar liradan, 34 milyar liraya çıktı. Nasıl oluyor 34 milyar lira. Emeklilik yaşı 34-43'den 65'e çıktı. Prim ödeme gün sayısı 5 binden 7 bin 200 güne çıktı. Emekli aylıklarının bağlanma oranları düştü. Emekli aylıkları kişiler daha az emekli aylığı alıyor. Peki bu 34 milyar liralık açık nereden geliyor. Bir Allah'ın kulu çıkıp anlatmıyor bize, 'Ya arkadaş sen  cumhurbaşkanısın, başbakansın, bakansın. Bütün bürokrasi emrinde, bütçe emrinde bu açık nereden çıktı böyle? Nereden çıktı? Yaşı büyüttün, prim ödeme gün sayısını artırdın, aylığı da düşürdün. Aylığı ne kadar düşürdün? Size örnek vereyim; bir işçi düşünün asgari ücret üzerinden hep pirim ödedi. 5 bin gün değil, 7 bin 200 gün asgari ücret üzerinden birim ödediler, emekli olacak. Gitti Sosyal Güvenlik Kurumu'na 'emeklilik hakkım geldi, emekli olmak istiyorum' dedi. 7 bin 200 gün üzerinden prim ödeyen kişiye bağlanacak aylık 718 lira 69 kuruş. 7 bin 200 gün prim ödeyecek yaş olacak 65, 718 lira 69 kuruş emekli aylığı bağlanacak. Peki 1 Ekim 2008'den önce emekli olsaydı bu kişi yani Ak Parti'nin yaptığı reformdan önce emekli olsaydı? Aylık kaç lira alacaktı? 1822 lira alacaktı. Bin liradan fazla emekli aylığında düşüş var. Reform diyorlar. Kimin sırtından? Gariban işçinin sırtından yaptılar reformu. İsyan eden, itiraz eden kim? Ben isyan etmeyeyim de kim edecek? Bu işçi içinde öyle" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, “Esnaf sanatkar, Bağkur'luya geliyorum. O aynı koşullarda gidip dilekçe verse bugün ayda 840 lira alacak. İşçiden bir parça daha fazla para alıyor. Peki 2008'den önce emeklilik dilekçesi verseydi? 1800 lira alacaktı. Onun da aylığından bin liraya yakın kesinti var" dedi.

“Bütün parti yöneticilerinin telefonları dinleniyor"

Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir istibdat dönemi yaşıyoruz. Hepinizin cep telefonları dinleniyor. Hepimizin normal telefonları da dinleniyor. En başta benimki ve benim partili arkadaşlarımın. Bütün parti yöneticilerinin telefonları dinleniyor. Bir istihbarat devletine dönmüş durumdayız. Bunu diktatörler yapar. Özgüveni olmayan, diktatörler yapar. Diktatörler bir ülkeyi barış içinde yönetemez" dedi. (DHA)