Gündem

Kılıçdaroğlu'yla görüşmesi Erdoğan'ı öfkelendirmişti; ABD Büyükelçisi Flake, "büyükelçilere verilen iftara" katılmadı

05 Nisan 2023 10:50

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükelçilere verdiği iftar yemeğinde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake yer almadı. 

Sabah gazetesinden Betül Usta'ya salı günü yapılan açıklamada ABD Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü, "Büyükelçi Flake, AK Parti tarafından düzenlenen geleneksel iftar yemeğine davet edilmekten büyük bir memnuniyet duymuştur. Büyükelçi, önceden planlanmış bir programı nedeniyle etkinliğin düzenleneceği tarihte Ankara dışında bulunacağından üzülerek katılım sağlayamayacaktır. Buna karşın, ABD'nin Türkiye'deki diplomatik misyonu etkinlikte temsil edilecektir" demişti.

Flake, salı akşamı verilen iftar yemeğinde yer almadı.

Erdoğan, geçen hafta Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake'i sert sözlerle eleştirmişti. Erdoğan, Bağcılar Ülkü Ocakları'nı ziyaretinde, “Amerika'ya bu seçimlerde bir ders vermemiz lazım. Joe Biden oradan konuşuyor, Biden'ın buradaki büyükelçisi ne yapıyor? Gidiyor bay bay Kemal'i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen büyükelçisin. Senin buradaki muhatabın Cumhurbaşkanı'dır” demişti.

“Sen bundan sonra hangi yüzle Cumhurbaşkanı'ndan randevu isteyeceksin?” diyen Erdoğan, “Bizim kapılar kapandı ona, bir daha göremezsin. Niye? Haddini bileceksin. Büyükelçi olarak görevini bileceksin. Bir büyükelçi nasıl çalışır, bunu öğreneceksin. Bunu öğrenmediğin takdirde bu kapı öyle yol geçen hanı değil, giremezsin” ifadesini kullanmıştı.