Sosyal Güvenlik

KEY ile ilgili bilinmesi gerekenler

KEY ödemeleri hakkında ne yapacağını bilemeyen hak sahiplerinin sıkça sorduğu sorular ve yanıtları.

12 Eylül 2008 03:00

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine 28 Temmuz'da başlandı ama hak sahiplerinin sisteme yönelik sorunları bitmedi.

Kimileri alması gerekenden daha az ile yetindi kimi hakkını alabilmek için itiraz etti. Kayıtlarda sadece SSK ve Emekli Sandığı numarasıyla yer alanlar da KEY ödemelerinin yapıldığı ilk günlerde paralarını alamadı. Onların sorunları da son iki hafta içinde çözüldü ve Ziraat Bankası şubelerine ödeme listeleri gönderildi.

Pek çok hak sahibi herhangi bir sorunla karşılaştıklarında nereye başvuracaklarını bilmedikleri için KEY ile ilgili yapılan her açıklama, Ziraat Bankası şubelerinde izdiham yaşanmasına neden oluyor.

İşte hak sahiplerinin KEY ödemeleri hakkında merak ettikleri….


TC kimlik numarası zorunlu

Ödemeler tek başına Emekli Sandığı ya da Sosyal Güvenlik numarasıyla yapılmıyor. O yüzden KEY paralarını alabilmek için bir an önce TC kimlik numarasını öğrenmek ve tüm başvuruları bu numarayla yapmak gerekiyor.

Ölmüş hak sahibinin varisi yararlanıyor

Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına dayanılarak yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümü aslen/vekaleten birlikte başvuracak veya miras ortaklığına temsilci atanabilecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne ilişkin mahkeme kararının sunulması durumunda ise hisse oranında ödeme yapılacak.
Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecektir. Ancak, ibraz edilecek genel vekaletnamede vekilin bankadan para çekme yetkisi bulunacak.

5 yıl ödeme yapılacak

KEY paraları 5 yıl süreyle ödenebilecek. Bu sürede alınmayan paralar için faiz uygulanmıyor. Süre sonunda alınmayan paralar Hazine'ye devredilecek.

SSK numarasıyla kaydı bulunanlar

Listede sadece SSK numarası ile yer alan 710 bin 289 kişi, SGK'nın ilgili il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, kendilerine verilen kod numaralarını alacak. Bu kod numarası ve kimlik bilgileri ile Ziraat Bankası şubelerine başvuran hak sahiplerine, KEY paraları ödenebilecek. Hak sahibinin kod numarası ile kimlik bilgileri karşılaştıracak. O kod numarası, kimlik bilgilerini doğruluyorsa, ödeme yapılacak. Bu şekilde sorunu çözülen 710 bin 289 kişiye, toplam 67 milyon YTL KEY parası ödenecek.' Kod numarasını almak için bizzat başvurulacak.

Emekli Sandığı mensuplarının sıkıntısı giderildi

Konut Edindirme Yardımı'nı TC kimlik numarası olmadığı için alamayan Emekli Sandığı mensuplarının sıkıntısı da giderildi ve KEY ödemeleri yapılmaya başlandı. Emekli Sandığı'na mensup 332 bin 69 kişi de Ziraat Bankası şubelerine, TC kimlik numarası ve Emekli sandığı numarasıyla gidip KEY ödemelerini alabilecekler.

Bilgi için internet adresi

KEY ödemeleriyle ilgili bilgiler www.keyodemeleri.com internet sitesinden öğrenilebiliyor. Bu sitedeki sorgulama kısmına, Sosyal Güvenlik veya TC kimlik numaralarını girip sorulama yaparak bilgilerine ulaşılabilecek.

İtiraz önce çalışılan kuruma yapılacak

TC kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimlerini bulamayanlar, Sosyal Güvenlik numarası ile yapılan sorgulamada TC kimlik numarasını bulamayanlar ya da Konut Edindirme Yardımı hak sahibi olduğu halde ismini bulamayan ve ödenecek tutarın doğru olmadığını düşünenler üç ay içinde; öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara (çalışmış oldukları kurumlar), bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik kurumlarına müracaat itiraz edebilecek.

İtiraz süresi 28 Ekim'de sona erecek

İtiraz süresi 28 Ekim'de sona erecek. Sosyal güvenlik kurumlarının, itirazları 2 ay içinde değerlendirip, yeni listeleri 28 Aralık'a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın KEY birimine iletmesi gerekiyor.

Toplam ödeme 2.8 milyar YTL

KEY'in tasfiyesi kapsamında 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL ödenecek. Ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0-50 YTL arasında alacağı olanlar oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişi bulunurken, 1 milyon 145 bin kişi bin YTL'nin üzerinde, 2 milyon 922 bin kişi 50-500 YTL arasında, 972 bin kişi de 500-bin YTL arasında KEY parası alacak.

Ziraat Bankası, bin YTL ve üzerinde alacağı olanlara, komisyon ücreti ve faiz oranında avantaj sağlayarak, alacağının 10 katına kadar kredi vermeyi öneriyor.

Şimdiye kadar 2.1 YTL ödendi

KEY ödemelerine başlandığı ilk günden bu yana 4 milyon 521 bin 405 kişiye, toplam 2 milyar 176 milyon 369 bin 731 YTL'lik ödeme yapıldı.