Gündem

Kebapçıyı 5 yılda 5 milyon lira zarara uğratan 12 kişi hapis cezasına çarptırıldı

19 Haziran 2023 18:48

Bursa'da faaliyet gösteren kebapçı işletmesini, yaklaşık 5 yılda 5 milyon liradan fazla zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan 12 sanığa, 3 yıl 9 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Bursa 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Emel Ç. ile davacı Oğuzhan İskenderoğlu ve taraf avukatları katıldı. Şikayetlerinin devam ettiğini dile getiren İskenderoğlu, sanık Fuat A. tarafından yapılan kısmi ödemeye de rızaları olmadığını ifade etti.

Suçsuz olduğunu öne süren sanık Emel Ç, 2018'de doğum yaptığını ve 2019 yılının yarısına kadar olan süreçte de işten erken çıktığını belirterek beraat talebinde bulundu. Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme hakimi, tüm cezalara takdir indirimi uygulayarak, sanık İrfan Y, Mehmet K, Fuat A. ve Orhan K'yi "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçunu birden fazla kez işledikleri gerekçesiyle 6 yıl 3'er ay hapis ve 45 biner lira adli para cezası, Ercan Ç, Göksel G, Kadir K, Mahmut Esat Ç, Mustafa K. ve Özgür G'yi de aynı suçtan 5'er yıl hapis ve 30 biner lira adli para cezasına çarptırdı.

Sanıklar Emel Ç. ile İsmail Y. hakkında da "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçunu birden fazla kez işledikleri gerekçesiyle 3 yıl 9'ar ay hapis ve 22 bin 500'er lira para cezasına hükmeden mahkeme hakimi, bazı sanıklar için yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmetti.

İddianame

Firma sahiplerinden Oğuzhan İskenderoğlu'nun 2020'de yaptığı şikayet üzerine yürütülen soruşturma sonucu, sipariş iptaliyle şirketin zarara uğratıldığı gerekçesiyle 12 çalışan hakkında dava açılmıştı.

İddianamede, bilirkişi heyetince Ağustos 2015-Haziran 2020 döneminin incelendiği, genel anlamda sipariş iptal oranının çok yüksek olduğunun görüldüğü kaydedilmişti.

İptallerin yoğun olduğu 3-8 Haziran 2020'deki güvenlik kamerası kayıtlarında, bazı garsonların hesap sümeniyle getirdiği paranın bir bölümünü kasiyerle konuştuktan sonra kasaya teslim etmeyerek cebine attığı, kasadan para aldığının görüldüğü, zaman zaman garsonların kasiyerin verdiği paraları da cebine attığının görüldüğü iddianamede yer almıştı.

Sanıkların "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçundan 7'şer yıla kadar hapis ve 3 biner güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.