Çevre

Kaz Dağları direnişi 100 gündür sürüyor: "Onlar gitmeden biz gitmeyeceğiz"

Her gün maden sahasını kontrol edip ağaç kesilip kesilmediğine bakıyorlar

31 Ekim 2019 07:32

Kaz Dağları’nda, Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yürütülen altın madeni projesinin durdurulması için çevreci ve yerel halkın başlattığı Su ve Vicdan Nöbeti 100 gündür devam ediyor. “Maden şirketi gitmedikçe biz de buradan gitmeyeceğiz” diyen direnişçilerin tek hedefi maden firmasının bölgeden gitmesi.

Maden projesi için 195 bin ağacın kesildiğinin ortaya çıkmasının ardından bölgeye giderek eylemler yapan çevre ve doğa savunucuları, kurdukları 30’a yakın çadırda yaşamlarını sürdürüyor. Zor şartlarda 7/24 nöbet tutan çevreciler, her gün iki kere maden sahasına giderek ağaç kesimi olup olmadığını kontrol ediyor. Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, direnişçiler, "Bizim eylemlerimiz ve direnişimiz sayesinde 13 Ekim tarihinde yenilenmesi gereken ruhsat yenilenmedi. Bu bizim için bir kazanımdır. Onlar burayı terk etmeden biz buradan ayrılmayacağız. Havalar soğuyor, yağmurlar yağıyor, ama biz vazgeçmeyeceğiz. Sahra çadırı kuruldu ve orada soba yakıp kış şartlarında nöbete devam etmeye kararlıyız. Biz direniyoruz, onlar gidecek" diye konuştu.

Öte yandan Her Yer Kazdağları Platformu, Kirazlı Altın Madeni proje alanında işletme ruhsatının yenilenmemiş olmasına rağmen ağaç kesimi ve inşaatın devam ettiğini, bu sebeple suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. 

TIKLAYIN - Kaz Dağları’ndaki Alamos Gold firmasına ikinci kez ruhsat çıkmadı