Artı Gerçek'teki habere göre 'Demokrasi Nöbeti' adıyla yapılmak istenen kayyım protestosuna HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İzmir Milletvekili Murat Çepni ve Şırnak Mv. Hasan Özgüneş Alsancak da katıldı.

Eyleme izin vermeyen polis, kitleye müdahale etti. Aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına alınırken, polis müdahalesinde yaralanan HDP İzmir İl Yöneticisi Aziz Benli hastaneye kaldırıldı. Benli'nin burnunun kırıldığı öğrenildi.

TIKLAYIN: HDP'li belediyelere kayyım atanmasının 17. gününde protestolar sürüyor: "Biz bedelini ödediğimiz bir özgürlüğü istiyoruz"

HDP il yöneticileri yaşananlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulundu.

Polis dün de Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atamasını protesto etmek isteyen milletvekillerini ablukaya alarak, yurttaşları alandan uzaklaştırmıştı. 

Diyarbakır

Diyarbakır'da Lise Caddesi üzerinde sürdürülen eyleme, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ve DTK Eşbaşkanlık Divan üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun, Musa Farisoğulları, İmam Taşçıer ve Saliha Aydeniz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Demirkaya, 78'liler Girişimi Diyarbakır Derneği Başkanı Gani Alkan, Barış Anneleri, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve üyeleri, HDP'li belediye eş başkanları, TJA üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Eylemin yapıldığı alana çıkan yollarda polis yoğun önlemler aldı.
 
MA'da yer alan habere göre; eylem alanındaki kitle sık sık "Direne direne kazanacağız" ve "Amed ya me ye" sloganları attı.
 
Çalınan düdük ve alkışlar eşliğinde başlayan eylemde, kurulan serbest kürsüde yurttaşlar düşüncelerine dile getiriyor.