Gündem

Kayseri'deki tandır cinayeti davasında karar

Heyet, tutuksuz sanık Nejla Turhan´ın delil yetersizliğinden beraatine hükmetti

22 Kasım 2021 13:37

Kayseri'de kardeşi Mehmet Turhan ile Firdevs Öztürk'ü iple boğarak öldürüp cansız bedenlerini tandıra gömen Yusuf Turhan, 1'i ağırlaştırılmış 2 kez müebbet, oğlu Bedirhan ise 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yusuf Turhan´ın eşi tutuksuz sanık Nejla Turhan ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Emmiler Mahallesi'nde mayıs ayında, boşandıktan sonra yeniden bir araya gelen Mehmet Turhan (55) ve Firdevs Öztürk (52), 19 Mayıs'ta kayboldu. Çocuklarının kayıp ihbarı üzerine polis, çalışma başlattı. DHA'da yer alan son dakika haberine göre İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, çiftin bulunması için yakınlarıyla iletişime geçti. Polis, kayıp Mehmet Turhan'ın kardeşi Yusuf Turhan'ı (52) çelişkili ifadeleri üzerine takibe aldı.

Beton dökülen tandırda arama yapıldı; cansız bedenleri çuvaldan çıktı

Yusuf Turhan'ın evinin yanına yeni tandır yaptırdığını belirleyen polis, kadavra köpeğiyle burada arama yaptı. Aramada, beton dökülen tandırda çiftin cansız bedenleri bulundu. Tandırı kürekle kıran ekipler, kaybolduktan 22 gün sonra Mehmet Turhan ve Firdevs Öztürk'ün çuvallarda bulunan cesetlerini çıkardı.

Olayın ardından Yusuf Turhan ile eşi Nejla ve oğlu Bedirhan Turhan gözaltına alındı. Şüphelilerden Yusuf Turhan ile oğlu Bedirhan Turhan tutuklandı, Nejla Turhan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemi

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin iddianame hazırlandı. Kayseri 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede Yusuf Turhan, oğlu Bedirhan ve eşi Nejla hakkında 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi.

4´üncü duruşma yapıldı; sanıklar beraatlerini istedi

Davanın görülen 4´üncü duruşmasında tüm sanıklar hazır bulundu. Duruşmaya ölen çiftin şikayetçi oğullarından Yusuf Turhan salonda bulunurken, cezaevinde olan A.T. ise SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf Turhan´ı, `kardeşi kasten öldürmek´ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yengesine karşı eyleminden dolayı da `kasten öldürme´ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, Bedirhan Turhan´ı ise 2 farklı olaydan 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, tutuksuz sanık Nejla Turhan´ın ise delil yetersizliğinden beraatine hükmetti.