Gündem

'Kayıp Türk askeri IŞİD'e ait bir hastanede tedavi ediliyor' iddiası

Askerin sağ olarak kurtarılması için MİT’in de devrede olduğu ve bölgede yerel kaynaklar üzerinden girişimlerin yapıldığı belirtiliyor

06 Eylül 2015 14:41

Türkiye - Suriye sınırında IŞİD'le bağlantılı kaçakçılarla çıkan çatışmada kaybolan ve  örgütün elinde olduğu anlaşılan Türk askerinin hayatta olduğu bildirildi. Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'ın haberine göre, güvenlik kaynakları, kaçırılan Sefer T.’nin ayağından yaralı olduğunu ve Halep yakınlarında IŞİD’e ait bir hastanede tedavisinin yapıldığına dair istihbarat alındığını söyledi. Aynı kaynaklar, IŞİD’in, askeri kontrolü altında tuttuğu Musul kentine götürme planı olduğuna dair istihbarat alındığını, ancak bunun tam olarak teyit edilemediğini belirttiler.

Bölgedeki askeri kaynaklar da, kayıp askerin Musul’a götürüldüğüne dair bir bilgiye henüz ulaşılamadığını söyledi. Yetkililer, askerin sağ olarak kurtarılması için girişimlerin devam ettiğini, IŞİD’le bir takas pazarlığının olmadığını kaydettiler. IŞİD’le bağlantılı bazı sosyal medya hesaplarında ise örgütün, ellerindeki askerin serbest bırakılması için Türkiye’den IŞİD’le mücadele koalisyonunundan çıkmasını istediğine dair beyanların yer alması dikkat çekti.

IŞİD bağlantılı kaçakçılar ile Kilis’in Merkez Yavuzlu köyü sınırındaki Şehit Mehmet Piyade Hudut Karakol Komutanlığı’na bağlı devriye görevi yapan askerler arasında geçen salı günü çatışma çıkmış, bu çatışmada Er Yusuf Beylem şehit olurken, Sefer T. isimli askerin ise kaybolduğu anlaşılmıştı. Bir süre sonra ise Sefer T.’nin IŞİD tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı.

Askerin sağ olarak kurtarılması için MİT’in de devrede olduğu ve bölgede yerel kaynaklar üzerinden girişimlerin yapıldığı belirtiliyor.

 

İlgili Haberler