Gündem

Kaybolduktan 40 gün sonra cesedi bulunan Dilara Kandak davasında tanıklar dinlendi

Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi

15 Kasım 2019 19:30

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde kaybolduktan 40 gün sonra çıplak haldeki cesedi battaniyeye sarılı halde toprağa gömülü bulunan Dilara Kandak'ın (23) katil zanlısı eski eşi Ahmet Yorulmaz'ın (25) yargılandığı davada, tanıklar dinlendi. Yorulmaz'ın tutukluluk halinin devamına karar verilen davanın duruşması ertelendi.

Korkuteli ilçesinde yaşayan Kandak'ın cesedi, 4 Mart günü Gülova'daki bir tarlaya gömülü halde  bulundu. Battaniyeye sarılı Kandak'ın çıplak olduğu ve elleri, kolları ile ayaklarının ise iple bağlı olduğu belirlendi. Otopside boğularak öldürüldüğü ortaya çıkan 2 çocuk annesi Kandak'ta bulunan sperm örneklerinin, eski eşi Yorulmaz'a ait olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Ahmet Yorulmaz'ın ikinci kez evlendiği ve eşinin 3 aylık hamile olduğu öğrenildi. Yorulmaz, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Yorulmaz'ın Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen yargılanmasına devam edildi. Duruşmada tutuklu sanık Yorulmaz ile öldürülen Kandak'ın yakınları ve tarafların avukatları hazır bulundu.

"Husumetli olduğu bir kişi olup olmadığını bilmiyorum"

Duruşmada tanık olarak dinlenen Hakime O.K., Kandak'ın nasıl öldürüldüğünü bilmediğini söyledi. Kandak ile 2-3 aylık arkadaşlığının olduğunu, bu sürede bazen eşiyle bazen de tek başına evine gittiğini belirten Hakime O.K., "Dilara Kandak'ın husumetli olduğu bir kişi olup olmadığını bilmiyorum. Ancak evlenmek istediğini, çocuklarının velayetini alarak yeni bir hayat kurmak istediğini söylemişti. S.T. isimli bir kişiyle evlenmek istiyordu. Daha sonradan bu kişiyle evlenmekten vazgeçti" dedi.

Dilara Kandak'ın eski sevgilisi: "Dilara'yla arama mesafe koydum"

Duruşmada ifade veren B.Y. ise Kandak'ın eski sevgilisi olduğunu, yaklaşık 2 aylık birliktelikleri olduğunu kaydetti. B.Y., arkadaşı M. Kandak'ın kız kardeşi olan maktulle ilişkisi hakkında, "M. Kandak, dükkanıma aracını yıkatmaya gelen müşterimdir. Dilara'nın ağabeyi olduğunu öğrendim. Bu nedenle Dilara'yla arama mesafe koydum. Önceden her gün görüşürken sonra üç günde bir görüşmeye başladım. Dilara benimle ciddi bir ilişki kurmuştu ve benimle evlenmek istiyordu. Sanıkla evlenip boşandığını sonradan öğrendim. Dilara kaybolmadan önce beni arayarak 'Bir saat işim var. Bir saat sonra görüşelim' dedi. Bir daha beni aramadı. Ben aradım ama ulaşamadım" dedi.

Tahliyesini istedi

Sanık  Yorulmaz ise B.Y ile eski eşi arasındaki ilişkiyi bilmediğini iddia ederek, "Doğal olarak o dönemde Dilara'nın evinin anahtarının B.Y.'de olduğunu bilmiyordum. Uzun zamandır tutukluyum. Ben suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. (DHA)