Dünya

Katalonya'da 10 yıl sonra ayrılıkçı partiler çoğunluğu kaybetti

Sandıktan Başbakan Sanchez'in desteklediği sosyalistler birinci çıktı

13 Mayıs 2024 09:13

T24 Dış Haberler

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde ayrılıkçı partiler, 10 yıldır sahip oldukları parlamento çoğunluğunu kaybetti. Bölgesel seçimlerde Katalonya'da sandıktan Başbakan Pedro Sanchez destekli sosyalistler birinci çıktı. 

Eski Sağlık Bakanı Salvador Illa'nın liderlik ettiği Katalan Sosyalist Partisi (PSC), oyunu ciddi oranda artırarak sandıktan açık bir zaferle çıktı. Oyların yüzde 99'u sayılırken parti, Katalonya parlamentosunda 42 sandalye kazandı.

Eski bölgesel başkan Carles Puigdemont'un bağımsızlık yanlısı Katalonya İçin Birlikte (JxCat) partisi, 35 sandalye ile ikinci oldu. JxCat, Katalan Cumhuriyetçi Sol'u (ERC) geçerek tekrar bölgenin en çok oy alan bağımsızlık yanlısı partisi konumuna geldi. 

Ancak bölgede genel olarak milliyetçilerin oyları eridi ve parlamentonun kontrolünü kaybettiler. Sonuçlar, bağımsızlık hareketine vurulmuş büyük bir darbe olarak görülüyor. 

Bağımsızlık yanlısı partiler geçen yıllarda hükümetten önemli tavizler almayı başarmış ve bir bağımsızlık referandumu yapılması için baskıyı sürdürmüşlerdi. 

BBC, desteklediği isimlerin elde ettiği zaferin Sanchez'in Katalan politikalarının meyvesini vermesi olarak görülebileceğini ifade etti. Sanchez'in tartışmalı af yasasıyla hakkında yargı süreci yürütülen birçok ayrılıkçı siyasetçi affedilmişti. 

Katalonya'da seçimi kazanan Illa, "yeni bir çağa" girdiklerini ifade etti ve bu sonuçta Sanchez'in politikalarının da etkisinin olduğunu belirtti. 

Sosyalistler kazansa da, Illa'nın hükümet kurmak için ERC ve aşırı solcu Comuns Sumar İtffiakı'nın desteğini alması gerekecek. 

Katalonya'nın istatistik kurumunun verilerine göre bağımsızlığa destek 2017'den bu yana yüzde 49'dan 42'ye düştü.