Gündem

Karar yazarı Oğur: Ethem Sancak'ın 50 yıl sonra ilk köyüne dönmüş olduğu doğru ama 'köylerden kovulduğu' kısmı pek doğru değil

"Erdoğan'a sevdalıyım, idolüm" diyen ve "Biz Amerika'nın desteğiyle iktidara geldik" sözleri sonrası AKP’den istifa eden Ethem Sancak Vatan Partisi’ne katılmıştı

06 Ağustos 2022 11:11

Karar yazarı Yıldıray Oğur, iş insanı Ethem Sancak’ın AKP’den ihraç edimesinin ardından Vatan Partisi’ne katılmasına ilişkin olarak, “Türkiye’nin yörüngesinde Batı’ya doğru 50 yıllık dönüşünü başarıyla tamamlayarak, ülkedeki neredeyse bütün siyasi pozisyonların yörüngesinden geçerek başladığı yere, yani Doğu’ya geri döndü” yorumunu yaptı.

Yazısında Sancak’ın siyaset ve iş hayatı sürecini anlatam Oğur, “TÜSİAD üyesi, İstanbul Modern yönetim kurulu başkan yardımcısı “kızıl milyarder” takma adlı işadamı ne zaman ve nasıl AK Partili olmuştu?” diye sordu.

Sancak’ın 2008’de Star gazetesi ve Kanal24’ü satın aldığını hatırlatan Oğur, Ergenekon soruşturmasının, Sancak’ın medyaya girişi ile eş zamanlı olduğuna dikkat çekti.

Ergenekon soruşturmasında hazırlanan 69 kişilik örgüt şemasının iş adamları bölümündeki isimlerden birinin Ethem Sancak olduğuna vurgu yapan Oğur, “Sancak’la birlikte onu ilaç işine sokan Perinçek’in bacanağı iş adamı Nuri Emral’ın da isminin olduğunu” belirtti.

Şemaya göre Doğu Perinçek’in Ergenekon’un üst düzey yöneticilerinden biri olduğunu örgütüm yayın organının da Aydınlık olduğunu belirten Oğur, “Perinçek’in gözaltına alınmasından bir ay sonra sonra 24 Nisan 2008’de Ethem Sancak adliyeye çağrıldı ve Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel tarafından ifadesi ’tanık’ olarak alındı. Sancak ifadesinde 1976-80 arası Aydınlık’la bir müddet irtibatı olduğunu ama 80 sonrası ilişkisi kalmadığını anlattı, Perinçek ile olan husumetine TESEV üyeliğini ve Aydınlık’ın TESEV’e Sorosçu demesini delil olarak gösterdi” diye yazdı.

"Peki Rahmi Koç’un bile adının yazdığı, soruşturmada delil olarak da kabul edilmeyen bu şema için neden 69 kişi içinden sadece Ethem Sancak’ın ifadesi tanık olarak alınmıştı? Sancak’ın savcılara bilgi verdiği askeri ihale, Lobi belgesi, 50 milyar bağış gibi meseleler nereden çıkmıştı?" diye soran Oğur, Ergenekon davasında Perinçek'in de Sancak için “Öyle her önüne gelen TESEV kurucusu olamaz! Soros muhibliği, hem bir vekâlet, hem de bir kefâlettir. Örneğin Tayyip Erdoğan’ın yakın iş bitirme arkadaşı Ethem Sancak, Ergenekon savcılarına “bilgi” verirken, “Soros’tan sorun beni” diyordu" dediğini hatırlattı.

Sancak'ın Tayyip Erdoğan için kullandığı "idolüm, ilahi aşk, anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun" şeklinde açıklamalar yaptığına dikkat çeken Oğur, şöyle devam etti:

"Sadakatinin karşılığı olarak 2017’de AK Parti MKYK üyeliği ve BMC ile ödüllendirildi. Sonra ne olduysa önce iktidar medyasından çekildi, sonra AK Parti yönetimden, en son da BMC’den... İktidardan uzaklaştıkça yerlilik millilik ulusalcılık, anti-Batıcılık, Avrasyacılığa döndü, eski önderi Perinçek’e yaklaştı.
...
Nihayet 'Bu millet Tayyip Erdoğan’ı seçti. Tayyip Erdoğan, Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıdır. Aslında ABD’nin desteğiyle geldik' dediği bir konferansının kaydı yayınlanınca bir zamanlar MKYK üyeliği yaptığı AK Parti’den ihraç edildi.
...

50 yıl sonra ilk köyüne dönmüş olduğu kısmı doğru ama halk deyimindeki gibi köylerden kovulduğu kısmı pek doğru değil.

AK Parti ive Erdoğan ile arasının neden bozulduğu kısmı hâlâ muamma.

Siirtli bir Arap seyit aileden gelip, 50 yılda goşist bir komünist, Aydınlıkçı, sosyal demokrat, sol-liberal işadamı, CHP’li, Beyaz Türk, TÜSİAD üyesi, Ergenekon davası tanığı, AK Partili, biraz cemaatçi, sonra yerli milli Reisçi, Avrasyacı ve nihayet tekrar Aydınlıkçı oldu.

Bu 360 derecelik dönüş hikayesinde güneşin Doğu’dan mı Batı’dan mı doğduğunun, fikirlerin, değerlerin pek önemi olmadı."

Yazının tamamı için tıklayın.

TIKLAYIN - "Erdoğan'a sevdalıyım, idolüm" diyen Ethem Sancak Vatan Partisi’ne katıldı: Kaydı zamanı gelince açıklayacağım