Gündem

Karantinaya alınan yolcuların bulunduğu otobüsten kızını indiren KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü: Burada mağdur biziz

18 Mart 2020 11:21

Yurt dışından gelen vatandaşlar için uygulanan karantina tedbirleri sırasında otobüsten bir kadın yolcunun indirilerek özel araçla bölgeden uzaklaştırılması dikkatleri çekti. Söz konusu kadın yolcunun KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi olduğu ortaya çıktı. Mustafa Sofi Kanal D ekranlarında yayınlanan Neler Olur Hayatta programına telefonla bağlanarak konuya ilişkin açıklamada bulundu. "Burada mağdur durumda olan biziz" diyen Sofi, "Buraya gelip karantinaya girecekti. Ancak sosyal medyada yayılan bu görüntülerden sonra karantinada" sözlerini kaydetti.

Türk Hava Yolları ek seferleri ile Türkiye'ye dönmek isteyen Avrupa'daki vatandaşlarının ülkemize dönüşü tamamlandı. İstanbul Havalimanı'na inen uçaklarda bulunan yolcular özel otobüslerle karantina yurtlarına taşındı. Türkiye'ye gelen yolcuları taşıyan otobüslerden birinde dün şoke eden görüntüler kaydedildi. Fransa'nın Paris kentinden TK1824 sayılı seferle İstanbul Havalimanı'na gelen yolcuları taşıyan otobüs polis tarafından durduruldu.

Diğer yolcularla karantinaya alınan Güzide Sofi, polis eşliğinde otobüsten indirilerek bölgeden götürüldü. Söz konusu kadın yolcunun KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı Güzide Sofi olduğu ortaya çıktı. Mustafa Sofi Kanal D canlı yayında şu açıklamalarda bulundu: 

"Kendimizi bu olayların içerisinde bulduk konuşacak durumda da değilim kusura bakmayın. Ne söyleyebilirim ki. Kızım Türkiye'de karantinada. Şu an biz de bekliyoruz. Çocuğum Kıbrıs'a gelmek için uçağa bindi buraya geliyorken sosyal medyada bu olaylar paylaşıldı. Burada mağdur durumda olan biziz. Çünkü biz biletimizi aldık. Aynı şekilde buraya gelip karantinaya girecekti. Ancak sosyal medyada yayılan bu görüntülerden sonra şu anda Türkiye'de karantinada. (Sizin konuyla ilgili bir talebiniz oldu mu, talimatınız?) Ne münasebet. Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanımız. Bizim müdahale etme yetkimiz olabilir mi? 

(Benim kızım Fransa'da master yapıyor. Benim kızım böyle insanlarla tartışacak bir yaradılışta değil. Benim kızım bu tepkilerden dolayı korktu. Sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin getirildiği uçaktan bahsediyoruz. Kızım için bir ayrıcalık yapılması mümkün mü? "

TIKLAYIN - Fransa'dan dönen uçağın yolcularını karantina alanına götüren otobüs durduruldu; KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü'nün kızı valiziyle birlikte araçtan indi