Gündem

Karadeniz'in fındığı, suyu, doğası siyanür tehdidi altında: 2 bin dönümlük araziyi çöle çevirdiler, daha da yayılmak istiyorlar

İçme sularındaki ağır metal oranı gittikçe artıyor

27 Şubat 2020 07:36

Dünyanın en leziz, en değerli fındıklarının yetiştiği, kestane balıyla ünlü Karadeniz'de 'siyanür felaketi' yaşanıyor. Fındık bahçeleri ile ormanları 4 yılda çöle çeviren siyanürlü altın madeni, daha da geniş alanlara yayılmak için düğmeye bastı. Tek geçim kaynağı fındık olan vatandaşlar yetkililere, "Ağaçlarımız kurudu. Büyük ormanlar da kurumaya başladı. Fındıklarımız da kurumaya, çürümeye başladı. Sular kirlenince, nereden su alacağız. Bize kim yardım edecek, endişe içindeyiz", "Devlet karşı çıkmalı.Devlet nerede?" diye seslendi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, 4 yıldır faaliyette olan İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen maden arama çalışmalarında, bölgeyi genişletebilmek için kestane ormanı ve fındık bahçesini katletme hazırlığı yapılıyor. Kaz Dağları'nda olduğu gibi Ordu'da da yüzlerce arama ruhsatı dağıtıldı. 58 bin dönümlük bir alanda siyanürlü altın üretimi planlandı.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaşı, devletin resmi rakamlarıyla konuşuyor:

“Konuya ilişkin Ordu Valiliği'nin 2018 ve 2019 analiz raporları elimize geçti. Buna göre bölgedeki içme sularında bulunan ağır metaller 0-200 mg olması gerekirken, bu oran 2018 analiz raporunda 1723 mg olarak tespit edilmiş, 2019 raporundaysa 3460 mg'a yükseldiği görülmüştür.”

Rapor hazırlandı: "Bu rapor hazırlandığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak"

Fatsalıları nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarmaya çalışan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, diğer yandan çok önemli bir çalışmaya imza attı. Siyanürlü madenin etkilediği alanlardan numuneler alıp, Kanada'ya ünlü bir kuruma analiz için gönderdi. Sonuçlar tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Dernek 16 Mart'ta yapılacak geniş katılımlı bir toplantıyla bu raporun sonuçlarını açıklayacak. Odabaşı, “Bu rapor hazırlandığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyor.

Enerji Mühendisi Alaattin Yılmazer, siyanürün sadece değerli metalleri değil, diğer zararlı metalleri de çözdüğünü belirtti. Yılmazer, “Özellikle Karadeniz gibi aşırı yağış alan bölgelerde topraktaki bu ağır metalleri kontrol etmek çok daha zor” uyarısında bulunuyor.