Çevre

Karadeniz'de savaştan dolayı 5 bin yunusun öldüğü iddia edildi

İki ülke arasındaki savaş, geçtiğimiz şubat ayında başlamıştı

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte, Karadeniz'de ölen yunus sayısının 5 bini geçtiği iddia edildi.

26 Ağustos 2022 23:16

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Karadeniz'de olağan dışı yunus ölümleri görülmeye başlandı. Ölen yunus sayısının 5 bini geçtiği iddia edildi.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Mart ayında 80 vaka tespit etti ve yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen araştırmalara başladı. Bu hafta ise Ukrayna’nın güney Odessa bölgesindeki Tuzly Lagoons Ulusal Doğa Parkı’nda çalışan biyolog Ivan Rusev son altı ayda en az 5 bin yunusun hayatını kaybettiğini iddia etti. Gazete Oksijen'in Daily Mail'e dayandırdığı habere göre, Rusev “Yunusların ölümlerine Karadeniz’de konuşlanmış gemi ve denizaltılar neden oluyor. Gerçek rakam çok daha fazla olabilir. Ölen yunusların sadece yüzde 5’i kıyıya vurdu, geri kalan yüzde 95’i Karadeniz’de battı” diye konuştu.

Savaş, yunusları strese sokuyor

Savaş gemilerinde kullanılan sonar cihazlarıyla birlikte gemi motorları ve silah sesleri, sesle iletişim kuran, yemek ve yolunu bulan yunusları strese sokarak, ölümlerine sebep oluyor. Hayvan hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla bilgi paylaşan Rusev, on binlerce yunusun ölmüş olabileceğine dikkat çekti.