Gündem

Karadeniz basınından AKP'lilere uyarı: Kaşımayın bu işi artık, çıkılmaz konuma doğru sürüklüyorsunuz

AKP'lilerin İmamoğlu'na yaptığı "Pontus" göndermesi tartışılmaya devam ediyor

07 Haziran 2019 14:29

AKP'nin başvurusuyla YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal kararı ile mazbatası elinden alınan Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, bayramın ikinci gününü Karadeniz kentleri Trabzon, Giresun ve Ordu’da geçirdi. İmamoğlu’nun ziyareti ve AKP'lilerin İmamoğlu üzerinden yaptığı "Pontus - Rum" göndermesi Karadeniz'de yayın yapan yerel gazetelerde geniş yer buldu. Bir yazar, "AK Parti’de bu dili kullanan, ateşle oynuyor" derken, başka bir yazardan İmamoğlu'nun mitingine dair, "Trabzon meydanının görüntülerini iyi izleyin. Sizlere tavsiyem kaşımayın bu işi artık, kaşıdıkça milleti geriyor, içinden çıkılmaz konuma doğru sürüklüyorsunuz" yorumu geldi. 

23 Haziran'daki İstanbul seçiminde yarışacak olan İmamoğlu memleketinden başlayarak Karadeniz'deki şehirleri ziyaret etti. İstanbul'da yoğun olarak yaşadığı bilinen Karadenizlilerin İmamoğlu'nun gerçekleştirdiği etkinliklere yoğun katılımı dikkati çekti.   

İlk olarak AKP'nin İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun yaptığı daha sonra başka AKP'lilerin de katıldığı İmamoğlu'na yönelik olarak "Pontus" göndermesi/benzetmesi Karadenizlilerin tepkisini çekti. 

Gazeteci İsmail Saymaz'ın dikkati çektiği Karadenizli yazarlar, AKP'lileri uyaran yazılar kaleme aldılar. 

Trabzon’un köklü gazetelerinden biri olan 'Karadeniz’den Asım Kemal Güner, yaşananlar için "Aldınız mu cevabınızı. Trabzon meydanının görüntülerini iyi izleyin. Sizlere tavsiyem kaşımayın bu işi artık, kaşıdıkça milleti geriyor, içinden çıkılmaz konuma doğru sürüklüyorsunuz" yorumunu yaptı.

TIKLAYIN: Asım Kemal Güner: On binlerin mesajı

“AK Parti’de bu dili kullanan, ateşle oynuyor. Bu söylemden Yıldırım’a tek oy gelmez. İmamoğlu’na AK Parti kalesi Karadeniz’in oyları kayar da kayar. Sanki AK Partililer göz göre göre İmamoğlu için çalışıyor" diyen Karadeniz’de Son Nokta Gazetesi’nden Ali Yahya Öztürk ise, "Sanki AK Partililer bile bile, göz göre göre Ekrem İmamoğlu için çalışıyor” ifadesini kullandı.

TIKLAYIN: Ali Yahya Öztürk: İmamoğlu'na çalışan AK Partililer

Aynı gazetenin yazarı Selim Şener'den İmamoğlu'nun miting, için "Böylesine mahşeri kalabalığı bu şehir belki de son elli yılda görmedi" görüşü geldi. Şener, "Trabzonlular bu ülkenin çimentosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne dek her kulvarda var oldular" hatırlatması yaptı.

TIKLAYIN: Selim Şener: Tabzon Trabzon olalı