Gündem

Kara Yelekliler, Paris’te sığınmacılar için Pantheon’u işgal etti

Başbakan Philippe’den randevu isteyen sığınmacılar durumlarının yasal statüye kavuşturulması ve barınma talebinde bulundu

14 Temmuz 2019 12:12

Kara Yelekliler, Paris’in önemli anıtlarından Pantheon’u Fransa Başbakanı Philippe’le görüşmek ve barınma, yasal statü gibi taleplerini duyurmak için işgal etti.

Gazete Karınca'nın haberine göre, kendilerini “sesleri duyulmayan, yüzleri ve belgeleri olmayan kişiler” olarak tanımlayan sığınmacıların oluşturduğu ‘Kara Yelekliler’, Fransa’nın gündeminde.

Çoğu sokaklarda ya da sığınma evlerinde yaşamak zorunda kalan sığınmacılardan oluşan hareketin ismi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetine ve politikalarına karşı aylardır süren Sarı Yelekliler protestolarından geliyor.

Kasım 2018’den beri aktif olan bu hareket, 12 Temmuz'da Paris’te bulunan ve Victor Hugo, Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau gibi yazar ve düşünürlerin mezarlarının yer aldığı Pantheon’u işgal etti. 

BBC'nin aktardığına göre işgale 200- 300 arası sığınmacı katılırken Reuters'a konuşan bir polis memuru 37 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Aktvistler ve orda bulunan kişiler ise eyleme 700 kadar kişinin katıldığını kaydetti

Başbakan Edouard Philippe’den randevu isteyen sığınmacılar durumlarının yasal statüye kavuşturulması ve barınma talebinde bulundu.

Fransa’da 1981’den beri belgesiz sığınmacılar konusunda hiçbir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken bir eylemci, “Birçok kişi yıllardır belgesiz yaşıyor. Belgelerde bir düzenlemenin yapılması için başbakanın dikkatini çekmek hedefiyle Pantheon’u işgal ediyoruz” dedi.

Ancak işgal sırasında ve sonrasında eylemciler polis tarafından darp edilerek, Pantheon’dan uzaklaştırıldı. Kara Yelekliler’den en az bir kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Pantheon’da yapılan barışçıl işgal eylemini “kabul edilemez” olarak niteleyen aşırı sağcı Marine Le Pen de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Fransa’da belgesiz göçmenlerin tek geleceği kapı dışarı edilmeleri olur, çünkü yasa bunu gösteriyor” şeklinde ifadeler kullandı.

‘Kara Yelekliler’, Mayıs ayında da Roissy Havaalanı’nda eylem düzenlemiş, havayolu şirketi Air France’ın sığınmacıların sınır dışı edilmesinde yaptığı işbirliğini protesto etmişti.