Dünya

Kanada, sınır kısıtlamalarını Covid-19 aşısı olanlar için kaldırıyor

16 Temmuz 2021 17:48

Kanada'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında ülkeye girişlerde konulan kısıtlamaların, virüse karşı tam aşı olanlar için kaldırılacağı açıklandı.

Kanada Başbakanlık Ofisi, Başbakan Justin Trudeau'nun eyalet başbakanları ile gerçekleştirdiği Covid-19 durum güncellemesi görüşmeleri sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Başbakanlık Ofisinin açıklamasında, iki doz Covid-19 aşısı olan ABD vatandaşlarının ağustos ayı ortalarından, diğer ülke vatandaşlarından aşıları tam olanlarınsa eylül ayının ilk haftasından itibaren karantina kuralları olmaksızın ülkeye giriş yapabilecekleri bildirildi.

Açıklamada, "Başbakan, mevcut pozitif aşılama oranımız ve halk sağlığı koşullarımız devam ederse, Kanada'nın eylül ayı başından itibaren tüm ülkelerden tam olarak aşılanmış yolcuları kabul edebilecek konumda olacağını belirtti" ifadesi yer aldı.

Açıklamanın, ABD vatandaşları ve yeşil kart sahibi göçmenleri içeren bölümünde ise "Başbakan, ABD ile sınırları yeniden açma planları hakkında devam eden görüşmelere dikkati çekti ve ağustos ortasından itibaren tam aşılı ABD vatandaşlarının ve (ABD'de) daimi ikamet edenlerin Kanada'ya girişlerine izin vermeye başlayabileceğimizi belirtti" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ABD'den Kanada'ya girişlerde tam aşılamanın delili olarak herhangi bir belge istenip istenmeyeceğine dair bilgi yer almadı.

ABD, aşı pasaportu türü bir uygulamayı, tartışmaların başladığı günlerde "mahremiyet ihlali" gerekçesiyle reddetmişti.

Salgının başlamasından itibaren sınır kısıtlamaları konulan Kanada'da, daha önce yapılan resmi açıklamada, ABD-Kanada sınırının 21 Temmuz 2021 tarihe kadar zorunlu olmayan ziyaretlere kapalı kalacağı duyurulmuştu.

Kanada'da vatandaş ve göçmen olanlardan tam aşılarını yaptıranlar için, 14 günlük ev ve 3 günlük otel karantinası uygulaması, 5 Temmuz 2021 günü kaldırılmıştı.

Kanada'da, aşılama çalışmaları sonrası önemli ölçüde gerileyen Covid-19 göstergeleri nedeniyle bir süreden beri ABD sınır geçişlerinin başlaması yönünde kamuoyu baskısı yaşanıyor. (AA)