Gündem

'Kamu İhale Kanunu'nda 16 yılda 187'nci değişiklik

Düzenlemeler, 23 Haziran’da yürürlüğe girecek

14 Haziran 2019 09:47

16 Mayıs 2019 itibariyle 186 kez değişen Kamu İhale Kanunu bir kez daha değiştirildi. Yeni değişiklikle kamu ihalelerinde işle ilgili cironun aranabilmesi ve standart formlarla belgelenmesi düzenlemesi getirildi.

Milliyet'te yer alan habere göre, Kamu İhale Kurumu’nun, beş ayrı ihale yönetmeliği ile Kamu İhale Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Yapılan değişiklikle ihalelerde ekonomik ve mali yeterlilik kriteri olarak ihale konusu iş ile ilgili cironun aranabilmesi ve standart formlarla belgelenmesi mümkün hale getirildi. Kamu İhale Kanunu kapsamındaki idarelere gerçekleştirilen işler dışında yurt dışından elde edilen iş deneyim belgelerinden sadece iş bitirme belgeleri ihalelerde kullanılabilecek. Danıştay 8. ve 13. daireleri müşterek kurulunca verilen karar uyarınca, ihale mevzuatında serbest muhasebeciler için tanınan belge düzenleme yetkileri kaldırıldı.Ruhsata tabi işlerin ihalelerine katılan aday ve istekliler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi’ne kayıtlı olma zorunluluğu getirildi. Düzenlemeler, 23 Haziran’da yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonraki ihalelerde geçerli olacak.

Uzun yıllar Mimarlar Odası'nda görev alan, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) kurucusu mimar Doğan Hasol, Kamu İhale Yasası'nın 16 Mayıs'ta değiştirildiğini duyurmuştu. Hasol, yasanın son 16 yılda 186 kez değiştirildiğini belirterek "Bir yasa ortalama ayda bir niçin değiştirilir acaba? "Yasaya göre mi ihale, ihaleye göre mi yasa?" diye sormuştu.

TIKLAYIN: "Kamu İhale Yasası 16 yılda 186 kez değişti, yasaya göre mi ihale, ihaleye göre mi yasa!"