Gündem

Kağıthane Belediyesi deprem tedbirleri kapsamında karekod uygulamasını tanıttı

Vatandaşlar, acil durum toplanma alanlarına yerleştirilen tabelaların üzerinde yer alan karekod ve numaralar aracılığıyla konumlarını paylaşabilecek

23 Ekim 2019 18:00

Kağıthane’de AFAD ve Kağıthane Belediyesi işbirliğiyle deprem tedbirleri kapsamında acil durumlarda toplanma alanlarında bulunan karekod ve numara sistemi Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin tarafından basın mensuplarına tanıtıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kağıthane Belediyesi işbirliğiyle deprem tedbirleri kapsamında toplanma alanlarına karekod ve numara sistemi Şirintepe Mahallesi Hilal Parkı’nda tanıtıldı. Karekod uygulamasını öğrencilerle deneyen Kağıthane Belediye Başkanı Öztekin basın mensuplarına acil durumlarda toplanma alanlarının öneminden bahsetti. Öztekin, acil durumlarda ilk 72 saat kullanılabilecek malzemelerden oluşan deprem deposunu gezerek alandaki malzemeleri inceledi. Ayrıca acil durumlarda elektrik kesintisine karşı parkın içerisinde güneş panellerinin olduğunu söyleyen Öztekin, bu panellerin tüm toplanma alanlarına konulacağını ve bu sayede elektrik kesintisi olsa bile vatandaşların birbirinden haber alabileceğini belirtti.

Toplanma alanlarının her birine yerleştirilen tabelaların üzerinde bulunan karekod ve numara kodları aracılığıyla vatandaşlar, nerede oldukları konusunda bilgi alabilecekleri gibi konum bilgilerini kaydederek yakınlarıyla da paylaşabilecek. Öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlar afet öncesi tedbir almak amacıyla evlerine en yakın toplanma alanında bulunan bu tabelalardaki bilgiler sayesinde, olay anında bu alanlara hızlı şekilde ulaşabilecek. Akıllı telefonların QR Karekod okuma özelliğinin kullanılmasıyla alanın konum bilgilerine erişilebilecek. 

“Karekod enlem ve boylam açısından tam güvenilir”

Afet ve acil durum toplanma alanlarına karekod uygulaması sistemini basın mensuplarına tanıtan Kağıthane Belediye Başkanı Öztekin, “Bugün 23 Ekim Van depreminin 8. yıl dönümü orada da 600’e yakın vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Allah’tan rahmet diliyorum. İlçemizde 79 toplama alanımız var. Her alanımızda e-devlet ile entegre bir şekilde karekodlu uygulama ile bu tabelaları AFAD ile birlikte yerleştirmiş olacağız. Özellikle çocuklarımıza uygulamalı olarak gösterdik" dedi. Birkaç hafta önce yaşanan İstanbul depreminde telekomünikasyon şebekelerinin çökmesi sonucu sadece internet yoluyla iletişim sağlandığını hatırlatan Öztekin, "Aslında konum da atılabilir ama karekod enlem ve boylam açısından tam güvenilir bir şekilde sevdiklerimize ulaşmamızı sağlıyor” diye konuştu.

“Bu çalışma aile bireylerinden haberdar olma imkanı veriyor”

Uygulamanın çok faydalı olduğunu düşünen bölgede yaşayan Kaya Şahin ise “Faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Deprem anında telefonlar kesiliyor, internet ile iletişim kuruyoruz. Bu çalışma aile bireylerinden haberdar olma imkanı veriyor. Toplumun ileri düzeyde bilinçlenmeye ve farkındalığa ihtiyacı var. Bu güzel bir adım başkanımızı tebrik ediyoruz. Kağıthane Belediyesi’nin böyle bir uygulama başlatması çok güzel” şeklinde konuştu. (İHA)