Gündem

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne polisten biber gazlı, plastik mermili müdahale!

Emniyet güçleri, Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlara biber gazıyla müdahale etti

08 Mart 2019 19:09

T24 Haber Merkezi
Candan Yıldız - Damla Uğantaş - Dilek Güler - Gonca Tokyol - Merve Bavra

Polis, İstanbul'da 2003 yılından beri her sene düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Saat 19:30'daki başlama saati öncesinde İstiklal Caddesi'ni hem Taksim Meydanı hem Tünel tarafından geçişi kapatan polis, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadını biber gazı ve plastik mermi kullanarak ara sokaklara ve paralel caddelere dağıttı.

Polisin müdahalesi, sadece 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelenleri etkilemedi. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi çevresinde kalan turistler de yaşananlardan payını aldı. Ellerinde valizlerle, polisin kestiği sokakların girişinde kalan turistler ne otellerine ulaşabildi ne de havalimanına doğru yola çıkabildi. Biber gazlı müdahaleden etkilenenler arasında polisler de vardı. Özellikle çok sayıda kadın polisin biber gazından etkilendiği görüldü. 

Öte yandan, 8 Mart için bir araya gelen kadınların bir kısmı, eyleme erkeklerin katılmasına tepki gösterdi. Eylemde sık sık, "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Jin, jiyan, azadi", "İtaat etmiyoruz, susmuyoruz, korkmuyoruz", "Leyla Güven onurumuzdur", "Polis simit sat, onurlu yaşa" sloganları atıldı. 

8 Mart Emekçi Kadınlar gününde saat 19:30'da Fransız Kültür Merkezi önünde başlaması planlanan  “Feminist Gece Yürüyüşü” öncesinde kadınlar İstiklal Caddesi çevresindeki sokaklarda toplandı.

Yürüyüş öncesinde polis İstiklal Caddesi’ni ‘güvenlik’ gerekçesiyle yayalara kapattı. Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı’nın çevresi polis bariyerleri ile kapatılırken, anıt önünde TOMA ve çevik kuvvet polisi getirildi. Özel harekat polislerinin bazı binaların çatılarında bekletildiği görüldü.

Polisler İstiklal Caddesi’ni kapatırken, gece yürüyüşüne katılmak isteyen kadınların caddeye gelişi devam etti. Polis, kadınların pankartları kontrol etti. Binlerce kadın, Fransız Kültür Merkezi önünde toplandı.

GALERİ - İşte 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü pankartları

Kadınlar, Fransız Kültür Merkezi önünde, "Polis yolu aç, bu sokaklar bizim" sloganları attı. Emniyet güçleri, kadınlara dağılmaları çağrısında bulundu, ardından polis tarafından kalabalığa biber gazı atıldı.

Zambak Sokak önünde barikat kuran polis, biber gazı ve yere sıkılan plastik mermilerle yürüyüşe müdahale ederek kadınları üç ayrı gruba böldü.

Bir grup kadını Taksim Meydanı'na doğru sürükleyen polis, diğer grupların da ilerlemesine izin vermedi. Bir araya gelmek isteyen kadınlarla polis arasında yer yer arbede yaşandı. Polis ara sokaklara dağılan gruplara da müdahalede bulundu.

Plastik merminin de kullanıldığı müdahalenin ardından kadınlar Cihangir'deki Sıraselviler caddesinde eylemlerini sürdürdüler.

Polis Mis Sokak'ta toplanan gruba da biber gazıyla müdahalede bulundu.

Tünel grubundan toplanan ve İstiklal Caddesi'ne yürümek isteyen gruba da polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

GALERİ - 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü öncesi İstiklal Caddesi'nden kareler

Polisin, Taksim Meydanı ve çevresinde aldığı güvenlik önlemleri devam ederken, İstiklal Caddesi'nde toplanan gruplar dağıldı.