Gündem

Kadıköy'deki kayyım protestosunda gözaltına alınan 49 kişiye dava

49 kişi hakkında iki ayrı iddianame hazırlandı

01 Kasım 2019 13:11

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına ilişkin İstanbul Kadıköy’de 20 ve 23 Ağustos tarihlerinde yapılmak istenen açıklamalara yönelik yapılan polis müdahalelerinde gözaltına alınan 49 kişi hakkında iki ayrı iddianame hazırlandı.

4 gazeteci 49 kişiye “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla ayrı ayrı hapis cezaları istendi.

Kayyım atamalarına dair 20 Ağustos’ta HDP Kadıköy İlçe Örgütü tarafından Süreyya Operası önünde yapılmak istenen açıklamaya müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına almıştı. Devam eden operasyonda aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel başkanı Şahin Tümüklü, gazeteciler Taylan Öztaş ve Tunahan Turhan’ın olduğu da olduğu 38 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Soruşturma yürütülen bu 38 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede yer alan sanıklardan Ali Düzkün adlı kişinin dosyası, götürüldükleri hastanede bir polis memuruna yönelik fiili dolayısıyla ayrıldı. İddianame sunulduğu Kartal Anadolu Adliyesi 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Duruşma tarihi olarak ise, 19 Mart 2020 belirlendi.

İkinci dava 11 kişi hakkında

23 Ağustos’ta ise, bu kez HDP Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Zeki Göçer Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etmiş, aralarında gazeteciler Berfin Aslan ve Mehmet Şahin’in de bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı.

Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan bu 11 kişi hakkında Kartal Cumhuriyet Başsavcısı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla yürütülen soruşturma davaya dönüştü.

Sunulan iddianameyi kabul eden Kartal bulunan Anadolu Adliyesi 25 Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma tarihi olarak 22 Kasım 2019’u belirledi. (MA)